Algorytmy Google powinien znać każdy, kto chce pozycjonować swoją stronę www. Wyszukiwarkę możemy porównać do rankingu stron, które znajdują się w Internecie. Tych z dnia na dzień przybywa coraz więcej. Praktycznie każdy, kto zakłada firmę, sprzedaje różne produkty, ma do zaoferowania ciekawe rozwiązania itp. chce posiadać swoją stronę internetową. Stworzenie strony to jednak nie koniec przygody. W grę wchodzi również jej pozycjonowanie, czyli podjęcie działań, dzięki którym pojawi się ona wysoko na konkretne słowa kluczowe w wyszukiwarce internetowej. Co do samych działań jedne są bardziej etyczne, inne mniej. Co więc Google robi, aby w swoim rankingu pokazywać jak najbardziej wartościowe strony?
Algorytmy Google
Pozyskiwanie ruchu z wyników organicznych jest bardzo istotne i ma wpływ na rozpoznawalność marki, sprzedaż czy zysk. Każdy chciałby mieć jak największy ruch na swojej stronie. SEO pozwoli nam zwiększyć ruch, lecz musimy uważać na działania, które podejmujemy, aby nie otrzymać kary od Google.
Google na pierwszej stronie przedstawiać użytkownikom jak najbardziej trafne wyniki. Przy tak ogromnej ilości stron internetowych nie jest to łatwe. Google posiada swoje algorytmy, które to oceniają strony internetowe i pozwalają wyłuskać te najbardziej wartościowe.
Panda i Pingwin, czyli zwierzaki Google
Jeśli chcemy przekonać Google, że to właśnie nasza strona przyniesie użytkownikom największą wartość, musimy koniecznie zapoznać się z zasadami wyżej wspomnianych algorytmów. Z pewnością dzięki temu będzie nam się o wiele łatwiej wspiąć na wysokie pozycje.
Algorytm Panda
Algorytm Panda został wprowadzony w Polsce 12 sierpnia 2011 roku. Zadaniem Pandy jest przede wszystkim wynagradzanie witryn, które mają jak największą jakość oraz karanie tych, które nie są dla użytkownika wartościowe. Możemy tutaj zastanawiać się jaka witryna jest witryną wartościową? Jest nią oczywiście ta, która posiada sporą ilość dobrze zoptymalizowanej treści, która będzie przynosiła użytkownikowi korzyść, nowe informacje. Kwestia optymalizacji treści została szczegółowo poruszona w poprzednim artykule.
Bardzo ważna jest ilość. Jeśli na naszej stronie jest mało tekstu, lub jest on skopiowany z innych stron, to w tym przypadku Panda może dać nam po łapach. Gdy nasza strona jest wypełniona sporą ilością wartościowych i dobrze zoptymalizowanych treści to Panda na pewno to doceni.
Algorytm Panda zwraca więc uwagę na treść i jej jakość podczas oceny stron internetowych. Pamiętajmy, że treść musi być napisana głównie dla użytkownika.
Mnie oszukasz, mamusie oszukasz, ale Pandy NIE OSZUKASZ!
Każdy, kto postawi na oryginalną i wartościową dla użytkownika treść nie będzie musiał obawiać się tego zwierzaka.
Algorytm Pingwin
Pingwin to algorytm, który pojawił się w Polsce rok po Pandzie i również przyniósł mnóstwo zmian. Zadaniem Pingwina jest ukaranie stron internetowych, do których płyną nienaturalne, sztuczne linki. Jeśli więc do naszej strony kieruje wiele linków ze starych katalogów SEO, niskiej wartości stron, stron zrealizowanych jedynie w celach zdobywania linków to możemy obawiać się Pandy.
W Polsce bardzo popularny swego czasu był System Wymiany Linków. Aktualnie jest to bardzo szybki sposób na uzyskanie kary. Algorytm Google jest w stanie szybko wyłapać wszystkie linki niskiej jakości.
Jeżeli chcemy uniknąć kary to postarajmy się, aby nasz profil linków był jak najwyższej jakości.
Nie zmarnuj czasu i pieniędzy
Zarówno te dobre, jak i złe działania mające na celu wypozycjonowanie naszej strony internetowej kosztują i zabierają nasz cenny czas. Nie warto więc ryzykować poprzez stosowanie tych negatywnych technik ponieważ po krótkim czasie możemy zostać ukarani przez Algorytmy Google, a w tym przypadku zarówno czas jak i pieniądze pójdą na straty.
Lepiej jest poświęcić więcej czasu na uzyskanie efektów za pomocą technik zgodnych z wytycznymi Google, a dzięki temu będziemy mogli się z nich cieszyć przez dłuższy czas.
Kolejny artykuł będzie poświęcony trzem pozostałym algorytmom, którymi są: Koliber, Gołąb, Wyszukiwania Mobilne.
[kkstarratings]
CEO at WolfBrothers. Ma wilczy apetyt na zwiększanie widoczności stron w wyszukiwarce. Niezależnie od warunków i przeciwności losu, będzie walczył o wygraną dla twojego biznesu. Pasjonat grafiki rastrowej, WordPress’a i szarpania strun gitary elektrycznej.