Jedną z rzeczy, na którą koniecznie musimy zwrócić uwagę podczas optymalizacji strony, jest linkowanie wewnętrzne. Istnieje kilka elementów, które warto zastosować na swoich stronach internetowych. Więcej o tym pisałem w artykule: Linkowanie wewnętrzne – czym jest, jak wykonać?
W przypadku większych stron internetowych, blogów, czy sklepów wykonanie linkowania wewnętrznego będzie wiązało się z koniecznością poświęcenia wielu godzin pracy. Jednak jeśli chodzi o WordPressa – istnieje wtyczka, która pomoże nam usprawnić ten proces.
Oczywiście sama wtyczka nie wykona za nas całej pracy i poprzez jedno kliknięcie nie wykona pełnego linkowania wewnętrznego na stronie w sposób poprawny. Jest to jedynie dodatek, który usprawni całość procesu i pozwoli zaoszczędzić kilka godzin pracy.
Przed rozpoczęciem linkowania wewnętrznego należy więc ułożyć sobie cały plan, zebrać interesujące nas słowa kluczowe i dobrze przemyśleć, jak i gdzie chcemy linkować.
Wtyczka, o której mowa to Interlinks Manager.
Największe zalety wtyczki to:
-analiza linków wewnętrznych w obrębie witryny,
-„obliczanie” link juice,
-sugestie linkowania wewnętrznego,
-możliwość automatycznego dodawania linków wewnętrznych,
-śledzenie linków wewnętrznych,
-możliwość exportu danych,
-wsparcie dla e-commerce.
Wtyczkę możemy zakupić za 33 dolary, co jest dobrą ceną w zamian za możliwości, które oferuje.
Analiza linków w obrębie witryny
Wtyczka podaje nam dokładne informacje dotyczące liczby linków wewnętrznych, czy również liczbie przejść po tych linkach. Ta druga informacja również może okazać się bardzo przydatna, ponieważ linkowanie wewnętrzne to nie tylko atut z punktu widzenia SEO, lecz również możliwość przytrzymania użytkownika dłużej na naszej witrynie oraz dostarczenie mu pełnych poszukiwanych przez niego informacji.
Aby móc przeanalizować linki wewnętrzne w naszej witrynie wystarczy w panelu wtyczki przejść na zakładkę „Dashboard” i zastosować wygenerowanie danych.
Korzystając z Interlinks Manager, musimy zaprzyjaźnić się z opcją „Generate Data”, ponieważ nie odświeża ona automatycznie danych i proces ten będziemy musieli wykonywać nie tylko w celu sprawdzenia danych z Dashboard’u, lecz również w innych sekcjach oferowanych przez wtyczkę.
Dashboard da nam informacje na temat publikacji konkretnych podstron, ich typie, długości treści na podstronie, ilości linków wewnętrznych wykonanych ręcznie oraz automatycznie, rekomendowanej ilości linków wewnętrznych, która obliczana jest na podstawie długości treści oraz liczbie przejść użytkowników.
Dane te mogą zostać pobrane do pliku CSV.
Obliczanie link juice
Zakładka Juice to nic innego jak miejsce, w którym wtyczka oblicza link juice dla konkretnych podstron. Wartości obliczania możemy ustawić samodzielnie w opcjach wtyczki.
Oczywiście po wykonanych pracach, aby zobaczyć dane, najpierw musimy je wygenerować, dokładnie tak samo jak w przypadku analizy linków w obrębie witryny.
Nie są to dane, którymi należy się w 100% sugerować, aczkolwiek mogą być w pewnym stopniu podpowiedzią, w jakich obszarach witryny powinniśmy usprawnić linkowanie wewnętrzne.
Sugestie linkowania wewnętrznego
Kolejną ciekawą opcją są sugestie dotyczące linkowania wewnętrznego. Sprawdza się to w przypadku choćby nawet artykułów na blogu.
Opcję tą zobaczymy w edycji wpisu/strony
Po wciśnięciu „Generate” zobaczymy 5 sugestii dotyczących linkowania wewnętrznego. Nie są to jednak wszystkie sugestie – proces możemy powtarzać przez ponowne wciskanie „Generate”. W ten sposób otrzymamy kolejne podpowiedzi.
Wtyczka pokaże nam w tym miejscu powiązane posty lub strony, do których możemy dodać link.
Niestety opcja ta nie działa w przypadku produktów w sklepie internetowym.
Automatyczne linkowanie wewnętrzne przy pomocy Interlinks Manager
Wykonanie automatycznego linkowania wewnętrznego to z pewnością najlepsza opcja wtyczki Interlinks Manager. Pozwala ona na automatyczne dodanie linków do konkretnych rodzajów podstron.
Proces ten możemy wykonać w zakładce AIL poprzez wypełnienie odpowiednich pól:
Całość możliwa jest do podzielenia na kategorie, co pomoże nam w przyszłości odpowiednio rozróżniać rodzaje linkowania.
W tabeli wpisujemy nazwę dla linkowania wewnętrznego, słowo kluczowe oraz docelowy adres URL dla linków.
Dostępna jest opcja określenia, czy linki mają otwierać się w nowym oknie lub posiadać parametr nofollow.
Kolejno wybieramy Post Types – wpisujemy tu typy stron, na których mają pojawić się linki. Przykładowo, jeśli chcemy wykonać linkowanie wewnętrzne jedynie na stronach produktowych, to pozostawiamy samo „product”.
Kolejna opcja – dość istotna to „Case Insensitive Search”. Polecam zaznaczyć tutaj „Yes”, gdyż w tym przypadku wtyczka będzie pomijać małe/duże litery szukając naszego słowa kluczowego w treści postów.
Z tabeli istotny jest jeszcze Limit – standardowo ustawiony na 100. W tym miejscu ustawiamy sobie maksymalną liczbę linków, jakie program dla nas wykona. Możemy więc dostosować liczbę do naszych potrzeb.
Ostatecznie nie pozostało nic innego jak kliknąć „Add AIL” i cieszyć się wykonanym linkowaniem wewnętrznym dla konkretnej frazy.
Nad tabelą dodawania procesów linkowania wewnętrznego znajdziemy listę wszystkich procesów, które wykonaliśmy. Dostępne są opcje edycji i usunięcia.
Opis wielu innych wtyczek dla WooCommerce został umieszczony we wpisie: Sklep na WooCommerce – Wtyczki, których możesz potrzebować
Linkowanie wewnętrzne dla e-commerce
Minusem wtyczki jest konieczność zastosowania dodatkowego kodu, jeśli chcemy objąć linkowaniem wewnętrznym produkty w sklepie internetowym. W tym przypadku w pliku functions.php musimy podać następujący kod:
add_filter( 'woocommerce_format_content', 'add_interlinks_manager_autolinks', 999999); function add_interlinks_manager_autolinks($content){ require_once( ABSPATH . 'wp-content/plugins/interlinks-manager/shared/class-daim-shared.php' ); $Interlinks_Manager_Daim_Shared = Daim_Shared::get_instance(); return $Interlinks_Manager_Daim_Shared->add_autolinks($content, false, 'product', false); }
Dopiero po tym kroku będziemy w stanie w typach stron wybierać „product” i wykonywać linkowanie wewnętrzne w produktach.
Export danych
Wszystkie dane dotyczące linkowania wewnętrznego, link juice, czy śledzenia przejść użytkowników pobierzemy do CSV. Pozwoli nam to na swobodną edycję, filtrowanie, czy znajdowanie luk przy użyciu Excela ?
[kkstarratings]
CEO at WolfBrothers. Ma wilczy apetyt na zwiększanie widoczności stron w wyszukiwarce. Niezależnie od warunków i przeciwności losu, będzie walczył o wygraną dla twojego biznesu. Pasjonat grafiki rastrowej, WordPress’a i szarpania strun gitary elektrycznej.