certyfikat ssl

Certyfikat SSL – wdrożenie WordPress

Jeśli zdecydowałeś się wdrożyć certyfikat SSL na swoim WordPressie, musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach, dzięki którym twoja strona sprawnie przejdzie ten proces. Wdrożenie certyfikatu SSL jest rzeczą niezbędną na stronach, które umożliwiają użytkownikom wprowadzanie swoich danych osobowych. Jednak mimo to coraz więcej właścicieli standardowych stron internetowych decyduje się na certyfikat. Sprawdź jak szybko i sprawnie udostępnić swoją stronę na WordPressie przez połączenie szyfrowane.

Czym jest certyfikat SSL?

Zacznijmy od tego, czym tak rzeczywiście jest ten certyfikat SSL? Certyfikat zapewnia ochronę strony internetowej, a także gwarantuje odpowiednie zabezpieczenie danych, które przesyłane są drogą elektroniczną. Dzięki niemu zachowane jest najwyższe bezpieczeństwo przesyłanych danych pomiędzy użytkownikiem, a serwerem.

Strony zabezpieczone certyfikatem SSL posiadają adres rozpoczynający się od https:// oraz charakterystyczną kłódkę obok adresu:

certyfikat bugno.net

Jeśli zapadła decyzja o zakupie certyfikatu warto sprawdzić ofertę u firmy hostingowej, z której korzystamy. W takim przypadku będziemy mieli zapewnione pełne wsparcie supportu oraz możliwość bezpłatnej instalacji certyfikatu przez pomoc techniczną.

Po instalacji certyfikatu będziemy musieli odpowiednio skonfigurować naszego WordPress-a, czyli zmienić adres strony w ustawieniach, czy wykonać przekierowania.

Really Simple SSL

W przypadku tego CMS-a sprawa jest bardzo uproszczona. Wystarczy, że skorzystamy z wtyczki Really Simple SSL, która automatycznie wykona większość modyfikacji. Wystarczy, że zainstalujemy wtyczkę oraz aktywujemy proces poprzez powiadomienie, które otrzymamy w panelu administracyjnym.

W przypadku tego typu działań zawsze warto upewnić się, że mamy pełną kopię bezpieczeństwa naszej strony.

Better Search Replace

Better Search Replace to kolejna wtyczka, która jest niezbędna do wykonania zmiany adresów na naszej stronie. Po instalacji wtyczki wchodzimy w Narzędzia -> Better Search Replace.
W pierwszej zakładce, czyli Search/Replace wprowadzamy adresy do zmiany.

Search for: adres z http://

Replace with: adres z https://

Niżej zaznaczamy wszystkie tabele oraz odznaczamy “Run as dry run?

Ostatecznie klikamy w Run Search/Replace i czekamy.

wygląd wtyczki better search replace

Po zakończeniu pracy wtyczki wszystkie adresy powinny być już prawidłowo zmienione.

Velvet Blues Update URLs

Dla pewności warto skorzystać również z wtyczki Velvet Blues Update URLs oraz ponownie wykonać operację zmiany adresów URL.

W moim przypadku było to konieczne, gdyż wtyczka Better Search Replace nie zmieniła wszystkich adresów, co spowodowało, że wpisy nie były udostępniane przy pomocy bezpiecznego połączenia.

Google Analytics

Jeśli korzystamy z narzędzia Google Analytics, należy zmienić adres strony w ustawieniach.

Wystarczy, że zalogujemy się na nasze konto i przejdziemy ścieżkę:

Administracja -> Ustawienia usługi -> Domyślny URL

Tam zamieniamy http:// na https://

zmiana adresu w google analytics

Na samym dole okna, zapisujemy zmiany.

Google Search Console

Konieczne jest również dodanie witryny z https w Search Console. Po zalogowaniu się do Search Console klikamy “Dodaj”:

dodaj w search console

I w oknie, które nam wyskoczy, podajemy nowy adres URL z https:

dodawanie strony w google search console

Plik sitemap.xml

Niezbędna jest także aktualizacja pliku sitemap.xml. Jednak gdy korzystamy z wtyczki typu Yoast SEO czy innej popularnej do generowania pliku sitemap.xml to plik zaktualizuje się nam automatycznie. Pozostanie nam dodanie pliku do Google Search Console w nowo utworzonej stronie. Dzięki temu zabiegowi przyśpieszymy indeksację nowych adresów.

Opis wielu innych wtyczek dla WooCommerce został umieszczony we wpisie: Sklep na WooCommerce – Wtyczki, których możesz potrzebować

Sprawdzenie poprawności

Po wykonaniu wszystkich zabiegów warto sprawdzić, czy nasz certyfikat SSL został wdrożony poprawnie. Z pomocą przyjdzie nam narzędzie SSL Checker, które sprawdzi poprawność wdrożenia:

sprawdzanie certyfikatu w ssl checker

Certyfikat SSL, a SEO

Google zachęca użytkowników do korzystania z certyfikatu SSL i oficjalnie podało informację na blogu, że preferuje wersje z https. Jest to więc kolejny powód, aby skorzystać z certyfikatu na swojej stronie internetowej.

Czy warto?

Warto korzystać z certyfikatu nawet na stronach, które nie pozwalają na wprowadzanie danych osobowych ze względu na to, że użytkownicy, którzy wejdą na taką stronę, będą mieli do niej większe zaufanie. Jest to więc świetny sposób na zwiększenie wiarygodności i prestiżu strony.

[kkstarratings]