tekst preclowy

Czym tak na prawdę jest tekst preclowy?

Pozycjonując swoją stronę internetową, często spotykamy się ze słowem „precel”, czy “tekst preclowy”. Może ono budzić spore wątpliwości, szczególnie wśród mieszkańców Dolnego Śląska, którym precel kojarzy się jednoznacznie. W tym przypadku nie chodzi jednak o rodzaj pieczywa, a o seo tekst.

Tekst preclowy (precel) – najniższy w piramidzie SEO

Nazwa tekst preclowy pochodzi od gatunku stron presell pages. Są to strony stworzone z myślą o tym, aby publikować na nich teksty, z linkami prowadzącymi do stron, które pozycjonujemy. Tym właśnie jest tekst preclowy. Prostym tekstem, dotyczącym konkretnego tematu. Zazwyczaj nie znajdziemy w nim żadnych informacji, które mogły by być dla nas zaskoczeniem. Zamiast tego będziemy mogli przeczytać lekki, poprawnie napisany tekst, luźno traktujący na temat wybranego zagadnienia. Czy to wymiany opon, czy to zakupu telewizora czy kursu językowego. W jednym miejscu precla natkniemy się na link. Może on występować pod wybranym słowem kluczowym inaczej anchorem.


Co powinien posiadać dobry tekst preclowy

  • Konkret – pisząc precla, trzymać się należy głównego tematu, który będziemy rozwijać w wielu różnych kierunkach. Jednak temat przewodnim ma być ten sam. Przykładem, kiedy chcemy uzyskać dużą liczbę precli na słowo OPONY, można pisać o ich rodzajach, zasadach użytkowania i przechowywania, indeksach prędkości, sposobie produkcji i mnóstwie innych rzeczy, które się z nimi wiążą.
  • Tytuł – każdy tekst preclowy powinien mieć tytuł. Nie byle jaki, ale nawiązujący do treści. Dobrą zasadą jest, aby w tytule pojawiło się odmienione słowo kluczowe
  • Słowa kluczowe – precle nie mają zbyt dobrej opinii, głównie za sprawą osób, które pisząc je, nie dbały o jakość. W efekcie można znaleźć mnóstwo precli generowanych z tekstów synonimicznych. Są one nieczytelne i całkowicie niezrozumiałe. Jednocześnie mogą być do granic możliwości naszpikowane słowami kluczowymi. Zaleca się nie przekraczania w preclu 2 słów kluczowych na objętość około 1500 znaków. Jednocześnie można je stosować w wersjach odmienianych przez przypadki, taki aby tworzyły zrozumiałe, spójne i naturalnie wyglądające zdania.
  • Długość – jaką długość powinien mieć tekst preclowy? Sporo osób twierdzi że 1000 znaków. Tymczasem precle powinny mieć długość zróżnicowaną, aby Google nie nabrało podejrzeń że ma do czynienia z tekstami z hurtowej produkcji. Zalecamy więc różnicowanie długości precli od 1000 do 1700 znaków.
  • Unikalność i poprawność stylistyczna – najważniejsze rzeczy na koniec. Tekst preclowy nie oryginalny, będący kopią z innej strony nie przyniesie nam żadnych korzyści. Wręcz odwrotnie – może zaszkodzić, poprzez uznanie naszej strony jako spam. To samo grozi wtedy, jeśli tekst preclowy jest napisany niegramatycznie – na przykład przez wygenerowanie z synonimów.

SEO Copywriting

[kkstarratings]