generowanie-tagu-title-meta-description

Generowanie title i meta description dla e-commerce

Tag title i meta description to najczęściej pierwsza rzecz, którą analizuje się podczas tworzenia audytu SEO. Panują tutaj różne zasady, jeśli chodzi o zwykłe strony internetowe, a gdy bierzemy pod lupę sklepy internetowe. Sprawdź jak to zrobić poprawnie.

Czym jest tag title i meta description?

Tag title to nic innego jak tytuł strony/podstrony, a meta description to jej krótki opis. Tag title nie powinien przekraczać 70 znaków, a meta description 140 znaków. Obydwa te elementy wyświetlane są w wyszukiwarce:

wyniki wyszukiwania google

Najpierw na niebiesko title, niżej adres strony internetowej, a ostatecznie meta description. Między adresem, a description mogą być wyświetlane również fragmenty rozszerzone. Przykład:

Dane strukturalne pod oceny

W tym wypadku jest to ocena artykułu.

Generowanie tagu title i meta description

Sklepy internetowe możemy podzielić na kilka sekcji:

  • Strona Główna,
  • Strony Kategorii,
  • Strony Podkategorii,
  • Strony Produktowe,
  • Strony Statyczne.

Zarówno tag title jak i meta description dla strony głównej zwykle ustalany jest ręcznie. Jednak np. dla stron kategorii, podkategorii oraz stron produktowych tworzenie tego ręcznie było by katorgą w dużych sklepach internetowych. Dlatego też generuje się schematy, dzięki którym tag title i meta description tworzy się automatycznie. W przypadku popularnych CMS-ów mamy dostęp do wtyczek, które pozwalają na ustawienie generowania automatycznego. W WordPressie możemy to zrobić przy pomocy YoastSEO.

Strony kategorii:

Dla stron kategorii możemy zastosować schemat:

[nazwa kategorii] – Sklep internetowy [nazwa sklepu]

Jeśli nazwy kategorii w sklepie internetowym są krótkie to nie wykorzystamy w pełni potencjału tagu title. Dlatego też warto go rozbudować dodając np.:

[nazwa kategorii] – Opinie, Ceny – Sklep internetowy [nazwa sklepu]

Strony podkategorii:

W przypadku podkategorii schemat powinien wyglądać następująco:

[nazwa podkategorii] – [nazwa kategorii głównej] – Sklep internetowy [nazwa sklepu]

Strony produktowe:

Tutaj generujemy schemat:

[Nazwa produktu] – [Nazwa kategorii, w której produkt się znajduje] – Sklep internetowy [nazwa sklepu]

Strony statyczne:

[nazwa strony statycznej] – Sklep internetowy [nazwa sklepu]

Blog sklepu:

Jeśli sklep prowadzi swój blog to title wpisu powinien wyglądać następująco:

[Nazwa wpisu] – Blog [nazwa sklepu]

Kategorie bloga sklepu:

[nazwa kategorii] – Blog [nazwa sklepu]

W przypadku generowania meta description najlepszym rozwiązaniem jest pobieranie z treści konkretnej podstrony – pierwszych 140 znaków. Działa to dobrze w sklepach internetowych, które mają wdrożone opisy kategorii/podkategorii. W innym wypadku meta description nie będzie wyglądał zbyt dobrze bo prawdopodobnie Google pobierze ze strony część tekstu, który nie opisuje kategorii.

Oczywiście nie są to „sztywne” schematy, których nie możemy zmieniać. Wszystko zależy od struktury sklepu i w niektórych przypadkach konieczne jest generowanie tagu title i meta description w inny sposób.

Dla zwykłych stron internetowych sprawa wygląda inaczej bo najczęściej blokuje nas site takiej strony bowiem jest o wiele mniejszy niż w przypadku sklepów internetowych. Tagi title i meta description ustala się więc ręcznie. Niejednokrotnie konieczne jest rozbudowanie serwisu o podstrony przypisane do słów kluczowych.

[kkstarratings]