Adobe Photoshop

Jak wykorzystać Adobe Photoshop w SEO?

Adobe Photoshop jest jednym z najbardziej znanych programów do tworzenia/modyfikowania grafiki rastrowej. Ma on wiele funkcji, które mogą nam ułatwić codzienne życie w pracy SEOwca. Oczywiście Adobe Photoshop nie będzie w stanie zoptymalizować za nas strony internetowej, czy zdobyć wartościowych linków. Możemy jednak wykorzystać go do innych celów, które ułatwią ogólny proces dążenia do wysokich pozycji.

W artykule chodzi mi głównie o przedstawienie kilku opcji związanych z obróbką fotografii/grafik, które możemy wykorzystać podczas tworzenia stron zapleczowych, dodawania artykułów na blogu klienta itp.

Kadrowanie

Kadrowanie to jedna z opcji Photoshopa, która została rozwiązana w bardzo wygodny sposób. Pozwala nam ona na pozostawienie konkretnej części zdjęcia z dokładnością co do jednego piksela. Ikonkę kadrowania znajdziemy w palecie narzędzi Photoshopa z lewej strony. Po wybraniu kadrowania będziemy w stanie zaznaczyć konkretny element zdjęcia, który nas interesuje. Oczywiście możemy go modyfikować chwytając myszką za rogi czy także środki linii tworzących figurę kadrowania.

kadrowanie

Kroplomierz

 

Kroplomierz to funkcja pozwalająca na pobranie kodu konkretnego koloru, który nas interesuje. Jeśli spodobał nam się kolor, który znaleźliśmy wystarczy, że zrobimy screena, wkleimy do Photoshopa oraz wybierzemy z palety narzędzi Kroplomierz. Kolejno kroplomierzem naciskamy na konkretny kolor, który nas interesuje. Możemy również jeździć nim po poszczególnych elemenatach grafiki, a on w obrębie narzędzia będzie nam pokazywał aktualny kolor, który pobiera:

kroplomierz pobranie koloru

Po pobraniu koloru znajduje się on w palecie z lewej strony. Wystarczy na niego kliknąć, aby otworzyć próbnik kolorów:

próbnik kolorów

Efekt czarno-biały

Jeśli chcemy uzyskać czarno-biały efekt wystarczy wejść w Obraz – Dopasowania – Czarno-biały lub skorzystać ze skrótu Alt + Shift + Ctrl + B

czarno-bialy

Dzięki dodatkowym ustawieniom będziemy mogli wybierać filtry oraz modyfikować głębię naszego nowego czarno-białego zdjęcia.

ustawienia czarno biały

Jasność/Kontrast

Odpowiednio dobrane zdjęcie jest w stanie przykuć uwagę użytkownika i zachęcić go do przeczytania artykułu. Warto zadbać o odpowiednią kolorystykę zdjęcia. W tym przypadku bardzo pomoże nam opcja Jasność/Kontrast. Dzięki niej będziemy w stanie sprawić, że konkretne zdjęcie będzie wyróżniało się spośród innych, na których widnieją „słabe” kolory. Opcja ta znajduje się w Obraz -> Dopasowania -> Jasność/Kontrast.

jasność kontrast

Przykładowo dzięki podniesieniu kontrastu i jasności możemy otrzymać taki efekt:

Po lewej zdjęcie „przed”, po prawej „po”

kontrast

Usunięcie poszczególnych elementów zdjęcia

Dobór zdjęć to czasami długotrwały proces. Po długich poszukiwaniach znajdujemy zdjęcie, która ogólnie nam się podoba i było by idealne, gdyby nie to, że znajduje się na nim jakiś element, który nam nie odpowiada. W wielu przypadkach damy radę się go pozbyć przy pomocy kadrowania, lecz niestety nie zawsze nam się to uda, jeśli ten element jest stale związany z elementami, jakie są dla nas niezbędne. Z pomocą przyjdzie nam oczywiście Adobe Photoshop oraz narzędzie Stempel:

stempel

Stempel pobiera próbkę kolorów z miejsca, które ustawimy. Dokonuje się tego poprzez wciśnięcie klawisza alt oraz naciśnięcie myszką na konkretny element:

celownik stempel

Dzięki temu narzędziu jesteśmy w stanie uzyskać przykładowo taki efekt:

Etap 1

Etap 2

Etap 3

Wycinanie

Czasami potrzebujemy wgrać na stronę grafikę, która nie posiada tła. Znaleźliśmy niestety tylko taką, która tło posiada więc przydało by się wyciąć interesujący nas element. Osobiście najczęściej korzystam w takim przypadku z narzędzia jakim jest Pióro:

pióro

Pozwala ono na narysowanie ścieżki, a kolejno utworzenie z niej zaznaczenia co pozwala później na wycięcie konkretnego elementu oraz zapisanie go bez tła. Przy bardziej skomplikowanych elementach wycinanie zajmuje sporo czasu, dlatego tutaj należy uzbroić się w cierpliwość.

wycinanie

Po obrysowaniu interesującego nas elementu piórem klikamy prawy przycisk myszy i wybieramy „Utwórz zaznaczenie”.

utwórz zaznaczenie

Kolejno możemy już śmiało wyciąć z obrazu nasz obiekt i zapisać go bez tła, czyli np. w png. Oto efekt po wycięciu:

wycinanie balonu photoshop

Rozmycie

Czasami niezbędne będzie rozmycie poszczególnych elementów zdjęcia. To oczywiście również bez najmniejszego problemu zrobimy w Adobe Photoshop. Załóżmy więc, że chcemy rozmyć adres strony internetowej i zakładki w przeglądarce. Wystarczy zrobić screen, otworzyć go w Photoshopie oraz zaznaczyć elementy, które chcemy zamazać narzędziem zaznaczanie:

zaznaczanie

Kolejno wybieramy opcję Filtr -> Rozmycie -> Rozmycie gaussowskie…

rozmycie gaussowskie

Efekt:

efekt rozmycie

Większość z tych rzeczy oczywiście będziemy w stanie wykonać korzystając z darmowych programów, jednak dla osób takich jak ja, które uwielbiają Photoshop-a będzie to jedyny sposób na „obróbkę graficzną” zdjęć i innych elementów wykorzystywanych na stronach internetowych ?

[kkstarratings]