kanibalizacja slow kluczowych

Kanibalizacja słów kluczowych – czym jest, jak unikać?

Kanibalizacja słów kluczowych jest niekorzystnym zjawiskiem wpływającym na osiągane wyniki w wyszukiwarce, gdzie dwie lub więcej podstron walczy o pozycje na to samo słowo kluczowe. Sprawdź jak unikać problemu związanego z kanibalizacją słów kluczowych oraz jak rozwiązać ten problem, gdy dotyczy on twojej strony internetowej.

Czym jest kanibalizacja słów kluczowych?

Kanibalizacja słów kluczowych to nic innego jak dwie lub więcej podstrony w twoim serwisie, które zostały zoptymalizowane pod takie same słowa kluczowe. Kanibalizacja słów kluczowych w wielu przypadkach tworzona jest przez nas samych nieświadomie. Zjawisko to nie jest korzystne dla serwisu i warto go unikać.

W efekcie gdy dwie podstrony naszego serwisu zoptymalizowane są na takie samo słowo kluczowe to będą „próbowały” na zmianę pojawiać się w wyszukiwarce. W wyniku zauważymy duże wahania pozycji na konkretną frazę spowodowane tym, że jednego dnia w wyszukiwarce będzie pojawiała się jedna podstrona, a drugiego dnia druga. Czym więcej podstron zoptymalizowanych pod jedno słowo kluczowe tym gorzej i w efekcie wahania będą większe.

Podwojone wyniki efektem kanibalizacji słów kluczowych

Do pewnego czasu Google pokazywało jednocześnie dwa linki, które prowadzą do witryny. Efekt ten na pewno pozytywnie wpływał na CTR. Swego czasu zdarzyło mi się, że jeden z serwisów wyświetlał się na trzech pierwszych miejscach. Z automatu ilość wejść na stronę z tej frazy była znacznie większa.

Obecnie jednak specjalnie optymalizując kilka podstron pod jedno słowo kluczowe bardziej sobie zaszkodzimy niż pomożemy – wystąpi owa kanibalizacja słów kluczowych. Efektem takiego działania będą duże wahania pozycji w SERPie. Google będzie porównywał między sobą nasze podstrony, przez co prawdopodobnie co chwila w wynikach wyszukiwania na daną frazę będzie pojawiała się inna podstrona. Nie mamy więc szans na stabilne i wysokie pozycje.

Jak naprawić problem z kanibalizacją słów kluczowych?

Przede wszystkim należy wybrać jedną podstronę (najważniejszą) i to właśnie ją jeszcze lepiej zoptymalizować pod konkretne słowo kluczowe np. dodając do niej dodatkową treść, która zawiera w sobie słowo kluczowe, sprawdzić wszystkie inne ważne elementy jak title, meta description, adres URL, linkowanie wewnętrzne, dodać nowe grafiki z główną frazą w alcie itp.

Natomiast na pozostałych stronach, które do tej pory były zoptymalizowane pod to samo słowo kluczowe postarać się jak najbardziej zredukować ilość wystąpień tego słowa kluczowego i zastąpić je innym.

Bywają jednak sytuacje, w których chcemy stworzyć nową podstronę/artykuł na ten sam temat, o którym już pisaliśmy. W takim przypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zaktualizowanie poprzedniego artykułu o nową treść. Dzięki temu uda nam się uniknąć kanibalizacji słów kluczowych.

Jeśli potrzebujesz wskazówek dotyczących optymalizacji treści to zapraszam do artykułu: Optymalizacja treści – po co i dlaczego?

Kontrola słów kluczowych

Czyli znów o WordPressie i wtyczce Yoast SEO, która skutecznie zapobiegnie tworzeniu nowych stron lub wpisów zoptymalizowanych pod to samo słowo kluczowe. Po instalacji Yoast SEO pod każdą nowo dodawaną stroną czy wpisem mamy dodatkowy panel od Yoast SEO, w którym możemy ustawić podstawowe elementy optymalizacji takie jak title, meta description, główne słowo kluczowe, instrukcje dla robotów itp.

W panelu tym znajdziemy również informacje odnośnie stopnia poprawności optymalizacji strony lub wpisu pod konkretne słowo kluczowe. Jeśli ustawimy jako frazę kluczową przykładowo „audyt seo”, a którakolwiek ze stron czy wpisów na naszej stronie ma ustawioną identyczną frazę, to wtyczka Yoast SEO od razu nas o tym poinformuje oraz zasugeruje wybranie innego słowa kluczowego, aby kanibalizacja słów kluczowych nie miała miejsca:

Kanibalizacja słów kluczowych - yoast seo

Co więcej, gdy klikniemy w „Już raz” wyświetli nam się strona, która została zoptymalizowana pod to słowo kluczowe.

Nie warto więc marnować potencjału kilku podstron optymalizując je pod to samo słowo kluczowe. W końcu dążymy do poszerzania naszej widoczności w wyszukiwarce oraz tym samym pozyskiwania coraz to większego ruchu.

[kkstarratings]