Linkowanie wewnętrzne to element optymalizacji strony internetowej, który niestety nadal jest przez wielu pomijany lub stosowany w sposób nieprawidłowy. W linkowaniu wewnętrznym drzemie jednak spory potencjał. Sprawdź więc jak poprawić linkowanie wewnętrzne w obrębie twojej strony, aby poprawić wyniki. Pamiętaj, że linkowanie wewnętrzne jest istotne nie tylko z punktu widzenia SEO, lecz także użytkownika, który porusza się po naszej witrynie.
Główne zalety linkowania wewnętrznego
Lepsze pozycje strony w wyszukiwarce
Linkowanie wewnętrzne przekazuje moc do konkretnych podstron, do których umieszczamy linki w obrębie naszej strony. Dzięki temu poszczególne podstrony będą w stanie uzyskać lepsze pozycje w wyszukiwarce.
Indeksowanie witryny
Robot Google podąża za linkami, a nowo napotkane strony indeksuje. Linkowanie wewnętrzne zatrzyma robota na dłużej na naszej stronie internetowej oraz pozwoli mu kolejno odwiedzać podstronę za podstroną przyśpieszając tym samym jej indeksowanie. Pamiętajmy, aby linkowanie wewnętrzne przypadkowo nie zawierało atrybutu rel=”nofollow”, który nakazuje robotowi nie podążać za linkiem.
Ułatwiona nawigacja dla użytkownika
Linkowanie wewnętrzne to także element bardzo przydatny dla użytkownika. Może on w ten sposób znaleźć interesujące go podstrony, o których nie miał pojęcia. Linkowanie wewnętrzne ułatwi użytkownikowi poruszanie się po witrynie, a co za tym idzie będzie miało pozytywny wpływ na współczynnik odrzuceń, czy konwersję.
Jak tworzyć linki w obrębie witryny
Anchor text w linkowaniu wewnętrznym
Anchor text, który wykorzystamy w linkowaniu wewnętrznym nie pozostaje bez znaczenia. Powinien on opisywać dokładnie to, co znajdzie użytkownik po przejściu do podstrony, na którą anchor odsyła. Pamiętajmy, że tworzenie anchor textu składającego się nawet z kilku słów nie jest błędem. Najważniejsze jest to, aby przekazać dokładną informację o stronie docelowej. Oczywiście należy zachować umiar i naturalność 🙂 anchor text zawierający 1000 znaków nie będzie pozytywnie odebrany zarówno przez robota jak i użytkownika.
Problem ze stronami zwracającymi kod 404
Jak już zostało wcześniej wspomniane, linkowanie wewnętrzne przekazuje moc seo w obrębie witryny (link juice). Jeśli część linków prowadzi do stron już nieistniejących, czyli zwracających kod 404 to w ten sposób będziemy tracić moc. Należy dodatkowo pamiętać o przekierowaniu 301 każdego adresu, który usuwamy z witryny.
Linki bezwzględne zwracające kod 200
Tworząc linkowanie wewnętrzne stosuj bezwzględne adresy URL, które zwracają kod 200 i są dostępne tylko pod jednym unikalnym adresem. Pamiętajmy, że strona może być dostępna pod dwoma (lub więcej) adresami URL np. z “www” lub bez “www”. Należy wybrać jedną wersję, a pozostałe przekierować na nią za pomocą przekierowania 301.
Powrót na stronę główną
Na każdej podstronie naszej witryny starajmy się w wyraźnym miejscu umieścić link do strony głównej, aby użytkownik w każdej chwili mógł do niej wrócić. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie linka do strony głównej w logo (jako odnośnik obrazkowy).
Usprawnienie linkowania wewnętrznego
Mapa strony w HTML
Jednym ze sposobów, który warto wykorzystać jest stworzenie mapy strony w HTML, która zawiera wszystkie adresy URL naszej witryny. Link do mapy strony możemy umieścić w stopce.
Linkowanie z opisów kategorii
Podczas tworzenia opisów kategorii warto od razu pomyśleć o linkowaniu wewnętrznym dodając linki do treści opisów. Opisy kategorii to idealne miejsce na polepszenie linkowania wewnętrznego przy wykorzystaniu tematycznych anchorów.
Linkowanie z artykułów
Blog to znakomite miejsce, w którym sposobów na poprawienie linkowania wewnętrznego jest wiele. Linkować możemy wewnątrz artykułu kierując linki do innych podobnych tematycznie artykułów. Jeśli poruszamy w artykule jakiś temat, lecz wiemy, że wyjaśniliśmy go szerzej w innym artykule to jest to miejsce, w którym stosujemy linkowanie wewnętrzne.
Innym sposobem jest dodanie panelu z powiązanymi artykułami. Przykład możemy zobaczyć na samym dole tego artykułu – znajduje się tam panel z 5 powiązanymi artykułami.
Jeśli prowadzimy sklep internetowy to świetnym rozwiązaniem będzie pisanie na blogu artykułów dotyczących naszych produktów, a tym samym podlinkowanie ich z wpisów.
Panel polecanych lub podobnych produktów
Na stronach produktowych pod opisem warto dodać panel, który przedstawi kilka innych produktów z tej samej kategorii.
Wycofywane produkty
Produktów, których już nie sprzedajemy nie warto usuwać ze sklepu internetowego. To co teraz zrobię będzie przykładem linkowania wewnętrznego, bowiem więcej o wycofywanych produktach możesz przeczytać w artykule: Wycofywane produkty w E-commerce 🙂
Linkowanie wewnętrzne – postaw na naturalność
Podczas poprawiania, czy tworzenia linkowania wewnętrznego przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby zachować umiar i postawić na naturalność. Z pewnością niczym dobrym nie będzie umieszczanie linków wewnętrznych co 2 zdania w artykule lub co 3 słowo w opisie kategorii.
W artykule zostało przedstawionych kilka sposobów pozwalających na rozbudowę linkowania wewnętrznego, a Ty jaki masz pomysł? Podziel się w komentarzu! 🙂
[kkstarratings]
CEO at WolfBrothers. Ma wilczy apetyt na zwiększanie widoczności stron w wyszukiwarce. Niezależnie od warunków i przeciwności losu, będzie walczył o wygraną dla twojego biznesu. Pasjonat grafiki rastrowej, WordPress’a i szarpania strun gitary elektrycznej.