Tekst na stronie www/blogu dla wielu jest jedynie zbiorem kilkuset znaków oddzielonych od siebie spacją. Jednak jeśli chcemy, aby nasz artykuł odniósł sukces, to musimy się bardzo postarać oraz trzymać pewnych zasad. Optymalizacja treści jest w tym miejscu kluczowa.
Do czego potrzebna nam optymalizacja treści?
Przede wszystkim dzięki niej sprawimy, że tekst będzie wyglądał znacznie lepiej, będzie czytelny i zrozumiały zarówno dla użytkownika, jak i dla robota. Oczywiście na pierwszym miejscu zawsze musimy stawiać użytkowników i dla nich tworzyć nowe treści.
Sama treść powinna być jak najbardziej zwięzła, powinna przekazywać użytkownikowi wartościowe informacje. Z pewnością należy unikać przysłowiowego “lania wody” – przez to bardzo szybko każdy zniechęci się do dalszego czytania tekstu – tym bardziej, jeśli mówimy o dłuższych artykułach np. na około 5-6 tys. znaków.
Jeśli optymalizacja tekstu przebiegnie prawidłowo to mamy znacznie większe szanse na to, że nasz artykuł pojawi się wysoko w wynikach wyszukiwania, będzie udostępniany przez użytkowników w mediach społecznościowych itp. Zwiększymy tym sposobem ruch na stronie internetowej.
Dlatego właśnie starajmy się dostarczać użytkownikom jak najbardziej wartościowych treści. Jeśli nie mamy pomysłu na tekst to po prostu zrezygnujmy z jego pisania, bo i tak nic pożytecznego z tego nie wyniknie. Ewentualnie dobrym pomysłem może być zatrudnienie Copywritera, który regularnie będzie dostarczał nam wartościowe artykuły.
Tekst dla użytkownika i robota
Pamiętajmy, że gdy napiszemy wartościowy tekst i zadbamy o jego poprawną optymalizację, to zaspokoimy jednocześnie człowieka, jak i robota.
Podczas redagowania artykułu musimy między innymi zwracać uwagę na naszą pisownię czyli sprawdzajmy, czy nie popełniliśmy błędów zarówno ortograficznych jak i gramatycznych. Zadbajmy o to, aby tekst wyglądał schludnie, stosujmy akapity, pogrubienia, podkreślenia, pochylenia, nagłówki.
Twoja treść musi być jak najbardziej przyjazna i czytelna, a zobaczysz, że szybko odniesiesz sukces. Popatrz też od drugiej strony. Jeśli szukasz jakiś wskazówek i porad w internecie – znajdujesz wpis na blogu, wchodzisz i widzisz sporą ilość tekstu bez akapitów, wszystko jest ze sobą zlane, nie ma nagłówków i tak na prawdę nie wiesz, czego możesz się spodziewać po takim tekście. Będziesz na niego marnował czas? Nie sądzę … Od razu wyjdziesz i poszukasz innego źródła, z którego zaczerpniesz niezbędnych dla Ciebie informacji.
Z czego składa się tekst?
Tytuł – jedna z najważniejszych części tekstu. Tytuł powinien być zwięzły i jak najlepiej przedstawiać tematykę tekstu. Nie przesadzajmy z długością tytułu. 5-6 wyrazów w zupełności wystarczy – chyba, że tematyka tego wymaga to oczywiście możemy go wydłużyć. W tytule zazwyczaj umieszczamy słowo kluczowe w nieodmienionej formie.
Lead – jest to krótki wstęp do tekstu, w którym to ogólnie powinniśmy poruszyć temat oraz tym samym zachęcić użytkownika do pozostania z nami oraz przeczytaniu artykułu do końca. Lead powinien posiadać w swojej treści słowo kluczowe w nieodmienionej formie. Najlepiej będzie jeśli uda nam się je umieścić w pierwszych 100 znakach.
Akapity – akapity pozwalają nam na skonstruowanie tekstu bardziej przyjaznego pod względem wizualnym oraz ułatwiają czytanie artykułu. Nie możemy o nich zapominać! Tekst bez akapitów będzie bardzo ciężki do czytania.
Nagłówki – nagłówki warto stawiać w kilku miejscach w tekście. Przede wszystkim główny nagłówek to jednocześnie tytuł. Kolejno po każdym wyczerpaniu poszczególnych tematów i przechodzenia do kolejnych możemy stawiać nagłówek, aby krótko przedstawić użytkownikowi, czego może spodziewać się w dalszej części tekstu.
W każdym tekście starajmy się unikać “lania wody”. Są to po prostu niepotrzebne informacje, które nie dostarczą użytkownikowi żadnej wartości. Z krótszego i wypełnionego ciekawymi informacjami tekstu użytkownik na pewno będzie bardziej zadowolony.
Pochylenia, pogrubienia, podkreślenia, nagłówki
W każdym tekście warto uczynić bardziej widocznym ważne elementy tekstu. Do tego stosujmy pogrubienia, pochylenia czy podkreślenia. Dzięki temu tekst stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny.
Kolejna sprawa to nagłówki, o których wyżej wspomnieliśmy. Rozróżniamy 6 rodzajów nagłówków, lecz nas powinny interesować pierwsze trzy czyli h1, h2 oraz h3. Nagłówek h1 jest najważniejszym nagłówkiem – musi więc:
• pojawić się na początku tekstu,
• występować raz na tekst,
• zawierać słowo kluczowe w nieodmienionej formie
• być krótki i na temat
Kolejne nagłówki czyli h2 oraz h3 muszą wskazać użytkownikowi, co będzie znajdowało się w poszczególnych częściach tekstu.
Struktura linków
Niejednokrotnie zdarza się sytuacja, w której to chcemy umieścić we wpisie link do podstrony czy innej strony. Bardzo ważna jest jego odpowiednia struktura.
Oto jak powinna wyglądać:
W polu “adres prowadzący do strony” musimy oczywiście wpisać adres do strony, do której ma prowadzić link.
Miejsce na anchor text musi być dobrze przemyślane. Warto konkretnie, lecz zwięźle opisać co użytkownik znajdzie pod naszym linkiem. Nie powinniśmy więc w polu na anchor text wpisywać adresu URL czy sformułowań typu “kliknij tutaj”.
Odsyłacz obrazkowy
Odsyłacz obrazkowy to drugi typ linka, którego struktura również musi być odpowiednia. Odsyłacz obrazkowy to po prostu obrazek w naszym tekście z podpiętym linkiem. Jeśli na niego klikniemy, to przeniesie nas na konkretną stronę. Jego podstawowa struktura wygląda następująco:
Pole “adres prowadzący do strony” to oczywiście miejsce na wpisanie adresu strony, do której zaprowadzi nas odnośnik.
“Ścieżka dostępu do obrazka” to miejsce na wpisanie konkretnej ścieżki prowadzącej do zdjęcia/grafiki znajdującej się na naszym serwerze.
“Tekst alternatywny” (alt) jest polem przeznaczonym na opis grafiki. W razie problemów z plikiem na stronie będzie wyświetlany właśnie tekst alternatywny. Co więcej robot nie widzi zawartości grafik więc musimy mu opisać to, co na niej widnieje. Warto w tym miejscu nie zapomnieć o słowie kluczowym.
Zarówno zwykłe linki jak i odsyłacze obrazkowe są bardzo często wykorzystywane w artykułach, więc powyższa wiedza na pewno się przyda.
Gęstość słów kluczowych
W tekście zwykle chcemy umieszczać konkretne słowa kluczowe. Zastanówmy się nad tym, jak wplatać je w tekst.
Na ogół słowo kluczowe w nieodmienionej formie musi pojawić się w nagłówku h1 oraz w pierwszych 100 znakach tekstu.
Zbyt duże zagęszczenie słów kluczowych sprawi, że użytkownik zorientuje się, że coś jest nie tak. Robotowi też się to nie spodoba. Dlatego wykorzystujmy słowa kluczowe z umiarem tym bardziej, że jeśli wykorzystamy dane słowo kluczowe kilka razy na 1000 zzs to i tak nie przyniesie nam to dodatkowej korzyści. Pamiętajmy również o tym, że słowa kluczowe należy w tekście umieszczać w odmienionych formach. Frazy w odmienionych formach możemy zamieszczać nie tylko w tekście, lecz również w nagłówkach niższej wagi takich jak h2, h3.
Optymalizacja grafiki w tekście
Każda grafika, którą dodajemy do naszego tekstu, powinna być odpowiednio zoptymalizowana. Na samym początku, gdy tworzymy grafikę, musimy zapisać ją w odpowiednim formacie. Najczęściej używane formaty na potrzeby internetu to jpeg oraz png i właśnie z nich powinniśmy skorzystać.
Kolejna sprawa to nazwa obrazka. Nie korzystajmy z nazw typu “obrazek1.jpg”. Postarajmy się nazywać zdjęcia w bardziej przyjazny sposób nawiązując do tego co widnieje na obrazku np. “buty-na-stole.jpg“.
Atrybut alt nie powinien pozostać pusty. Jak zostało to wyżej wspomniane za pomocą tego atrybutu, przedstawiamy robotowi co widnieje na grafice.
W trakcie zapisywania grafiki warto zwrócić uwagę na jej rozmiar. Korzystanie z kompresji bezstratnej jest jak najbardziej wskazane. Kompresja bezstratna pozwala na zmniejszenie rozmiaru obrazka bez widocznej dla oka straty jakości, co ostatecznie pozytywnie wpłynie choćby nawet na szybkość ładowania się strony. Kompresję bezstratną możemy przeprowadzić na kilka różnych sposobów. W internecie znajdziemy wiele narzędzi online pozwalających na wykonanie kompresji bezstratnej. W programie takim jak Adobe Photoshop możemy zrobić to podczas zapisu grafiki, suwakiem przesuwając w lewo:
Wartość około 8-9 zazwyczaj jest wartością satysfakcjonującą łączącą dobrą jakość grafiki z niższą wagą pliku. Jeśli chcesz przeczytać więcej o optymalizacji grafik to sprawdź artykuł: Optymalizacja grafiki pod SEO.
Jest jeszcze wiele innych czynników, o których można by było wspomnieć, lecz wyżej wymienione są jednymi z najważniejszych i każdy komu zależy na dobrej optymalizacji tekstu, musi się ich trzymać.
[kkstarratings]
CEO at WolfBrothers. Ma wilczy apetyt na zwiększanie widoczności stron w wyszukiwarce. Niezależnie od warunków i przeciwności losu, będzie walczył o wygraną dla twojego biznesu. Pasjonat grafiki rastrowej, WordPress’a i szarpania strun gitary elektrycznej.