Pozycjonowanie filmów Youtube SEO

Pozycjonowanie i optymalizacja filmów na Youtube

Youtube z roku na rok staje się coraz potężniejszym narzędziem, które można wykorzystać w przeróżnych celach niezależnie od branży. Zdobycie popularności czy reklamowanie się przy pomocy własnego kanału na Youtube jest świetnym pomysłem, bowiem materiały tam udostępniane mogą trafić do milionów osób. Jak jednak przyśpieszyć efekty w postaci nowych subskrybentów i wyświetleń filmu? Z pomocą przychodzi tutaj pozycjonowanie i optymalizacja filmów na Youtube.

Zacznijmy od początku – etap tworzenia video

Obecnie na rynku mamy dostępnych wiele przeróżnych sprzętów pozwalających na nagrywanie filmów video w bardzo dobrej jakości. Najprawdopodobniej wystarczy nawet twój smartfon, jeśli nagrasz film w odpowiednim świetle. Dlaczego jest to takie ważne? Ludzie zwracają uwagę na jakość video – film wysokiej jakości sprawia wrażenie profesjonalnego i z automatu zatrzymamy tym użytkownika na dłużej.

Treść na video postarajmy się przedstawić w sposób zwięzły i ciekawy – bez zbędnego rozciągania, ponieważ to może jedynie zniechęcić użytkownika do oglądania dalszej części filmu.

W zaawansowanym etapie kariery na Youtube zdarzają się sytuacje, w których kanały danych firm posiadają więcej odwiedzin i skupiają znacznie więcej użytkowników niż strony internetowe tych firm. Jest więc o co walczyć, a przecież materiałów na realizację video jest wiele… Poradniki, przedstawienie zastosowań produktów w różny (nawet przedziwny) sposób, pokazanie życia firmy od wewnątrz, przedstawienie jej pracowników itp.

Wyszukiwarka Youtube

Youtube tak jak i Google posiada własną wyszukiwarkę. Wpisując konkretną frazę zwraca nam w odpowiedzi filmy video. Oczywistym jest, że tak samo jak w przypadku pozycjonowania w Google – czym wyższa pozycja, tym większe szanse na odwiedziny ze strony użytkownika i zainteresowanie się naszym materiałem. Wyszukiwarka Youtube działa w oparciu o algorytm, który bierze pod uwagę przeróżne elementy. Warto więc postarać się, aby nasz film był odpowiednio zoptymalizowany.

Jak na pewno niejednokrotnie zauważyliście wpisując różne frazy do Google, wyszukiwarka w wynikach wyświetla nam filmy z Youtube. Może nam to dostarczyć dodatkowej, sporej ilości wyświetleń filmu – w zależności od potencjału konkretnego tematu/frazy.

seo youtube

Optymalizacja filmu na Youtube – jak to robić?

Jeśli chcemy, aby nasz film na Youtube wyświetlał się wysoko w wyszukiwarce musimy zoptymalizować go pod wybrane słowa kluczowe, które kolejno powinniśmy umieścić w odpowiednich miejscach.

youtube pozycjonowanie

Tytuł filmu – tytuł filmu na Youtube to pierwsza rzecz, na którą użytkownicy zwracają uwagę. Musi więc być skonstruowany w odpowiedni sposób – powinien przyciągać uwagę odbiorcy i przedstawić mu dokładnie to co znajdzie w filmie. W tytule filmu koniecznie należy umieścić najważniejsze słowo kluczowe. Nie używajmy zbyt długich i rozbudowanych tytułów filmów, ponieważ w efekcie końcowym może on nie być w pełni wyświetlony.

Kolejna rzecz, na którą uwagę zwracają użytkownicy to oczywiście miniatura filmu. W miniaturze zwykle używa się klatek, którymi dysponujemy z video, jakie umieszczamy na Youtube. Jednak możemy do nich dodać kilka elementów, które uatrakcyjnią ich wygląd oraz sprawią, że będą bardziej widoczne dla użytkownika. Może to być dodatek w postaci karteczki z napisem, czy specjalnie przygotowana grafika.

Grafika odgrywa ogromną rolę na Youtube. Istnieje wielu grafików komputerowych, którzy specjalizują się głównie w wykonywaniu grafik na potrzeby Youtube – tzn. tła kanału, miniatur oraz grafik, które wykorzystuje się w samym filmie.

Do każdego filmu jesteśmy w stanie dodać jego opis. Opis filmu na będzie bardzo istotnym elementem w pozycjonowaniu YouTube. Oczywiście musi on pozostać zgodny tematycznie z filmem, być stosunkowo długi i nie składać się jedynie z informacji na temat oprogramowania/sprzętu, który wykorzystaliśmy podczas nagrywania. Możemy w nim dodać spis treści, jeśli film jest dłuższy, czy także po prostu opisać temat, który omawiamy w filmie. Nie zapomnijmy w opisie dodawać słów kluczowych 😉 Oprócz tego opis jest świetnym miejscem na wklejenie linka do naszej strony internetowej lub mediów społecznościowych.

Tagi – słowa kluczowe, które dobieramy do filmu. Pomogą nam one pojawiać się wyżej w wyszukiwarce filmów na Youtube. Warto dobrać je rozważnie sprawdzając wcześniej ich potencjał przykładowo w Google Keyword Planner.

Nazwa pliku – tak samo jak nazwa plików graficznych, nazwa klipu także powinna być zoptymalizowana. Rezygnujemy z wszelkiego rodzaju znaków specjalnych, spacji, polskich znaków. Jako łącznik między wyrazami używamy znaku pauzy. Nazwa pliku musi zawierać najważniejsze dla nas słowo kluczowe.

Co jeszcze ma wpływ na pozycję filmu na Youtube?

Rzeczy, których nie przeskoczymy na samym początku przygody z nagrywaniem filmów na Youtube. Są to jednak elementy, które przyjdą z czasem, jeśli nasze treści będą odpowiednio ciekawe, będą wyczerpywały temat oraz dawały użytkownikom wartościowe informacje, których poszukiwali.

Chodzi tutaj głównie o:

– liczbę wyświetleń,

– liczbę subskrybentów,

– wiek kanału,

– czas, przez który użytkownik ogląda film.

Linkowanie filmów na Youtube

Tak jak w pozycjonowaniu stron internetowych, również na Youtube znaczenie mają linki. Możemy starać się zdobywać wartościowe linki prowadzące do filmu, dzięki którym jego pozycja powinna znacznie się poprawić.

[kkstarratings]