kara reczna google

Ręczne działania w GSC – kary od Google

Filtr od Google to nie tylko kara nałożona z automatu. Występują również kary nałożone ręcznie. Gdy takową otrzymamy znajdziemy o tym informacje w Google Search Console -> Ruch związany z wyszukiwaniem -> Ręczne działania. Istnieje kilka rodzajów kar ręcznych, które możemy znaleźć w tej zakładce.

Witryna zaatakowana przez hakerów

witryna zaatakowana przez hakerów

W wyżej wspomnianej zakładce może pojawić się informacja o witrynie zaatakowanej przez hakerów. Oznacza to, że Google wykryło działania hakerów na naszej stronie. Najczęstszym problemem jest modyfikacja plików w taki sposób, aby ukrywały one spam.

Warto starać się zapobiegać takim sytuacjom i podjąć stosowne kroki bezpieczeństwa. Nigdy nie podawajmy nikomu haseł do naszych stron, ustawiajmy trudne hasła, korzystajmy z wtyczek zabezpieczających, czy regularnie aktualizujmy wersję naszego CMS-a oraz wtyczki. Niestety nawet te wszystkie metody nie dają nam 100% pewności, że nasza strona nie będzie zaatakowana. Warto więc robić kompletny backup, aby w razie problemów móc szybko przywrócić „czystą” wersję bez dodatków od hakerów.

Spam tworzony przez użytkowników

Jeśli pojawi się informacja o spamie tworzonym przez użytkowników to jak sama nazwa wskazuje na naszej stronie widnieją spamerskie „dodatki” od użytkowników naszej strony czy robotów. Informacja ta przede wszystkim tyczy się forów internetowych czy profilów użytkowników. Jeśli nie mamy zabezpieczeń związanych z dodawaniem komentarzy to również spam może pojawić się w naszych komentarzach.

Spamerskie darmowe hosty

Kara ta może pojawić się, gdy Google wykryje kilka stron spamerskich w jednej usłudze.

Spamerska struktura znaczników

Implementując fragmenty rozszerzone na stronie internetowej musimy zrobić to zgodnie z zaleceniami Google. Jeśli będziemy próbowali oszukać użytkowników w fragmentach rozszerzonych, ukrywać w nich treść itp. to możemy spodziewać się kary ręcznej nałożonej od Google dotyczącej spamerskiej struktury znaczników.

Nienaturalne linki do Twojej witryny

Kolejna kara, którą otrzyma strona, jeśli będzie do niej prowadziła spora ilość złej jakości spamerskich linków. Google informuje, że kupowanie linków, czy korzystanie z systemu wymiany linków jest niedozwolone i ostatecznie kończy się taką karą.

W celu usunięcia spamerskich linków konieczna jest analiza profilu linków oraz wykluczenie linków przy pomocy narzędzia od Google – disavow tool.

Mało treści, w dodatku o niewielkiej lub żadnej wartości

Karę tą otrzymamy, gdy Google wykryje, że na naszej stronie istnieją miejsca, gdzie znajduje się treść niskiej jakości. Jeśli więc korzystasz z różnego rodzajów generatorów automatycznych treści, stron przejściowych lub masz sporo podstron zawierających zduplikowane treści to możesz otrzymać karę.

Maskowanie i/lub podstępne przekierowania

Maskowanie i/lub podstępne przekierowania

Karę o treści „Maskowanie i/lub podstępne przekierowania” możemy otrzymać w sytuacji, gdy pokazujemy inną wersję strony użytkownikom, a inną robotom. Kara ta może być nałożona także w sytuacji, gdy wykorzystujemy przekierowania w niedozwolony sposób, czyli przekierowujemy użytkowników na inną stronę niż ta, która widnieje w serpie.

Nienaturalne linki z Twojej witryny

Krótko mówiąc, jeśli z naszej strony wychodzą linki spamerskie do innych stron to także możemy dostać czerwoną kartkę od Google.

Czysty spam

Kara o nazwie „Czysty spam” nakładana jest na strony, na których wykryto zamieszczenie spamu w dużych ilościach. Można tu wspomnieć o generowaniu automatycznych tekstów, maskowania treści czy kopiowania jej z innych stron.

W zależności od tego gdzie spam się znajduje Google wskaże czy kwestia dotyczy dopasowania częściowego lub dopasowania w całej witrynie.

Maskowane grafiki

Jeśli Google wykryje, że udostępniamy na swojej stronie grafiki, przykryte innymi grafikami, udostępniamy różne grafiki robotom, a użytkownikom to możemy dostać karę za maskowane grafiki.

Ukryty tekst i/lub upychanie słów kluczowych

Ukrywając na stronie tekst, czy upychając na siłę mnóstwo słów kluczowych możemy otrzymać za to karę od Google. Przykładowo dawniej często spotykaną praktyką było ukrywanie tekstu poprzez zastosowanie tego samego koloru tekstu, co tła. Dodatkowo treść ta była generowana z automatu i przesączona słowami kluczowymi.

Jak pozbyć się kary ręcznej

Jak pozbyć się kary ręcznej

Usuwanie kary ręcznej to przede wszystkim zlikwidowanie konkretnego problemu, a kolejno powiadomienie o tym Google. Po usunięciu problemu musimy skorzystać z prośby o ponowne rozpatrzenie w Google Search Console, opisać problem i czekać na rezultaty.

Na odpowiedź możemy czekać od kilku dni do kilku tygodni więc w niektórych przypadkach musimy uzbroić się w cierpliwość. Na jednej ze stron, które prowadziłem w przeszłości otrzymałem karę za spam tworzony przez użytkowników. Po wysłaniu prośby o ponowne rozpatrzenie otrzymałem pozytywną odpowiedź po 6 dniach.

Pozytywne rozpatrzenie GSC

[kkstarratings]