Chcesz poznać miejsca gdzie można umieścić link? Potrzebujesz wygenerować listę słów kluczowych na którą będziesz się pozycjonował? Szukasz listy darmowych anonimowych proxy lub chcesz sprawdzić listę setek stron gdzie znajduje się Twój link do strony?
Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco, wiedz że coś się dzieje. Prawdopodobnie powyższe czynności wykonujesz ręcznie. Jak sam już wiesz jest to niezwykle monotonne i w pewien sposób marnuje Twój potencjał do wykonywania innych, ciekawszych zadań. Wyobraź sobie sytuacje gdzie wszystkie powyższe czynności możesz robić znacznie szybciej i co najważniejsze mniejszym nakładem pracy. Z pomocą przychodzi narzędzie prosto ze Szwajcarii o nazwie Scrapebox.
Historia Scrapeboxa
Narzędzie powstało na początku 2009 roku.
Przez cały okres działalności (osiem lat), pojawiało się bardzo wiele aktualizacji dzięki czemu program doczekał się wersji 2.0 w dniu 27 czerwca 2015 roku. Całą historię aktualizacji można znaleźć pod adresem: http://www.scrapebox.com/scrapebox-changelog
Słowem wstępu, obecny artykuł jest jednym z całej serii związanej z tym narzędziem. Ponieważ nie sposób jest omówić wszystkich funkcji zaledwie w jednym artykule. Zależy mi także na tym abyś w pełni mógł wykorzystać potencjał jaki daje Scrapebox.
Instalacja scrapebox
Koszt narzędzia z dożywotnią licencją wynosi 97USD bez podatku VAT. Jeśli jesteśmy już zdecydowani zakupieniem licencji scrapeboxa wystarczy przejść pod następujący adres URL: http://www.scrapebox.com/ , a następnie przewijamy na sam koniec i wybieramy opcję Add to Cart.
Zostaniemy przekierowani na stronie paypala gdzie logujemy się do swojego konta lub tworzymy nowe wypełniając puste pola z formularza. Po zaksięgowaniu płatności otrzymamy wszelkie potrzebne informacje na maila z linkiem do pobrania narzędzia oraz kodem licencji.
Kod rabatowy Scrapebox
W przypadku gdy 97$ (350 PLN) dla nas to duży wydatek warto skorzystać z kodu rabatowego który został wygenerowany dla użytkowników forum Blackhatworld.com. Aby skorzystać z 30$ zniżki wystarczy kupić licencję poprzez następujący link: http://www.scrapebox.com/bhw
Główny panel Scrapeboxa
Po instalacji oprogramowania oraz jego uruchomieniu pokaże nam się następujące okno:
Dla uproszczenia cały panel scrapeboxa podzielimy na sześć segmentów, aby w pełni zrozumieć jego działanie bez niepotrzebnego chaosu. W tej części artykułu opiszemy tylko ogólne funkcje powyższych segmentów, aby pokazać całokształt programu.
- Pierwszy segment odpowiada za pozyskiwanie listy linków z różnych wyszukiwarek (Google, Yahoo, bing etc.) na podstawie słów kluczowych które tam podamy.
- Drugi segment to w zasadzie główne okno programu, w którym wyświetlają się gotowe linki
- Trzeci segment odpowiada za „obróbkę” linków które umieściliśmy w programie
- Czwarty segment, niezwykle istotny przy wszystkich działaniach w scrapeboxie. Umieszczamy tam listę proxy, dzięki której nasze IP nie zostanie zbanowane przy masowych działaniach link buildingowych i nie tylko.
- Piąty segment odpowiada za sprawdzanie czy na danej stronie jest link do naszego portalu, a także daje możliwość automatycznego umieszczania komentarzy na blogach wedle ustalonych przez nas wcześniej parametrów.
- Szósty segment jest powiązany z piątym i odpowiada za konfigurację dotyczącą automatycznych komentarzy oraz sprawdzania linków.
Dodanie proxy do Scrapeboxa
Nieodłącznym elementem każdego pozycjonera jest pakiet prywatnych proxy. Wiele działań w scrapeboxie będzie wiązało się z generowaniem przeróżnych zapytań w wyszukiwarce oraz wielokrotnie będziemy odpytywać jedną i tą samą stronę internetową. Jeśli będziemy pozbawieni dostępności proxy, nasz adres IP zostanie szybko zablokowany i niestety nie będziemy mogli dalej kontynuować działań w scrapeboxie.
Aby dodać naszą listę proxy do scrapeboxa wystarczy kliknąć w lewym dolnym rogu w opcję „Manage”
Następnie ukaże nam się okno ProxyManager, w którym klikamy w prawym dolnym rogu na opcję Load Proxies a następnie wybieramy interesujący nas wariant.
Dla przykładu wybiorę opcję pobrania proxy z pliku .txt.
Następnie ukaże nam się powyższe okno, które potwierdza załadowane proxy z pliku txt.
Jak możemy zauważyć pierwsza kolumna to lista naszych adresów IP.
Druga kolumna to porty które odpowiadają danemu adresowi IP. Przeważnie porty będą stałe u jednego dostawcy.
Trzecia oraz czwarta kolumna to login oraz hasło do naszych prywatnych proxy. Ustalamy je podczas zakupów danego pakietu u dostawcy.
Kolejną ważna czynnością jest zapisanie naszej listy proxy. W tym celu klikamy w prawym dolnym rogu „Save proxies” a następnie opcje Save all to ScrapeBox Proxy List. Po tym zabiegu pozostaje sprawdzenie poprawności naszych proxy. Aby to sprawdzić wystarczy kliknąć w dolnym menu (opcja Test Proxies), a następnie Test all proxies.
Jeśli proxy będą nieprawidłowe wyskoczy nam poniższy komunikat przy sprawdzaniu:
Jeśli natomiast jest wszystko w porządku otrzymamy następujące komunikaty:
Anonymous Test Result – pokazuje czy nasz adres IP jest ukryty, gdy korzystamy z proxy.
Google Test Result – zgłasza zapytania do wyszukiwarki Google, jeśli otrzymamy negatywny wynik oznacza to że dany adres jest już zablokowany.
Speed – podany czas w milisekundach, pokazuje jak szybko proxy odpowiada.
Status – komunikat Completed oznacza że dane proxy zostało już sprawdzone.
Podsumowanie pierwszej części poradnika Scrapebox
W tym artykule tylko przybliżyłem ogólny zarys programu Scrapebox. Jeden wpis na blogu niestety nie wystarczy aby opisać wszystkie możliwości narzędzia, których jest ogrom. W kolejnej części poradnika omówimy sobie w jaki sposób pozyskiwać miejsca w których możemy umieścić swój link do strony. Dodatkowo poruszmy temat darmowego pozyskiwania proxy – zobaczymy czy można zaoszczędzić w ten sposób kilkadziesiąt dolarów miesięcznie.
Warto podsumować samo narzędzie chociaż w jednym zdaniu. Jak na możliwości oraz zaoszczędzony czas które oferuje powyższy program, jest to z pewnością świetna inwestycja.
[kkstarratings]
CO-Founder at WolfBrothers. Z branżą SEO związany już 4 lata. Zwolennik automatyzacji wszelkich procesów powtarzalnych. Pasjonat rynków finansowych. Dzień zaczyna od dobrej kawy, po której SEO robi się samo.