automatyczne linkowanie wewnętrzne

Automatyczne linkowanie wewnętrzne

Jedną z rzeczy, na którą koniecznie musimy zwrócić uwagę podczas optymalizacji strony, jest linkowanie wewnętrzne. Istnieje kilka elementów, które warto zastosować na swoich stronach internetowych. Więcej o tym pisałem w artykule: Linkowanie wewnętrzne – czym jest, jak wykonać?

W przypadku większych stron internetowych, blogów, czy sklepów wykonanie linkowania wewnętrznego będzie wiązało się z koniecznością poświęcenia wielu godzin pracy. Jednak jeśli chodzi o WordPressa – istnieje wtyczka, która pomoże nam usprawnić ten proces.

Oczywiście sama wtyczka nie wykona za nas całej pracy i poprzez jedno kliknięcie nie wykona pełnego linkowania wewnętrznego na stronie w sposób poprawny. Jest to jedynie dodatek, który usprawni całość procesu i pozwoli zaoszczędzić kilka godzin pracy.

Przed rozpoczęciem linkowania wewnętrznego należy więc ułożyć sobie cały plan, zebrać interesujące nas słowa kluczowe i dobrze przemyśleć, jak i gdzie chcemy linkować.

Wtyczka, o której mowa to Interlinks Manager.

Największe zalety wtyczki to:

-analiza linków wewnętrznych w obrębie witryny,

-„obliczanie” link juice,

-sugestie linkowania wewnętrznego,

-możliwość automatycznego dodawania linków wewnętrznych,

-śledzenie linków wewnętrznych,

-możliwość exportu danych,

-wsparcie dla e-commerce.

Wtyczkę możemy zakupić za 33 dolary, co jest dobrą ceną w zamian za możliwości, które oferuje.

 

Analiza linków w obrębie witryny

 

Wtyczka podaje nam dokładne informacje dotyczące liczby linków wewnętrznych, czy również liczbie przejść po tych linkach. Ta druga informacja również może okazać się bardzo przydatna, ponieważ linkowanie wewnętrzne to nie tylko atut z punktu widzenia SEO, lecz również możliwość przytrzymania użytkownika dłużej na naszej witrynie oraz dostarczenie mu pełnych poszukiwanych przez niego informacji.

 

Aby móc przeanalizować linki wewnętrzne w naszej witrynie wystarczy w panelu wtyczki przejść na zakładkę „Dashboard” i zastosować wygenerowanie danych.

Korzystając z Interlinks Manager, musimy zaprzyjaźnić się z opcją „Generate Data”, ponieważ nie odświeża ona automatycznie danych i proces ten będziemy musieli wykonywać nie tylko w celu sprawdzenia danych z Dashboard’u, lecz również w innych sekcjach oferowanych przez wtyczkę.

Dashboard da nam informacje na temat publikacji konkretnych podstron, ich typie, długości treści na podstronie, ilości linków wewnętrznych wykonanych ręcznie oraz automatycznie, rekomendowanej ilości linków wewnętrznych, która obliczana jest na podstawie długości treści oraz liczbie przejść użytkowników.

Dane te mogą zostać pobrane do pliku CSV.

Obliczanie link juice

 

Zakładka Juice to nic innego jak miejsce, w którym wtyczka oblicza link juice dla konkretnych podstron. Wartości obliczania możemy ustawić samodzielnie w opcjach wtyczki.

Oczywiście po wykonanych pracach, aby zobaczyć dane, najpierw musimy je wygenerować, dokładnie tak samo jak w przypadku analizy linków w obrębie witryny.

Nie są to dane, którymi należy się w 100% sugerować, aczkolwiek mogą być w pewnym stopniu podpowiedzią, w jakich obszarach witryny powinniśmy usprawnić linkowanie wewnętrzne.

 

Sugestie linkowania wewnętrznego

 

Kolejną ciekawą opcją są sugestie dotyczące linkowania wewnętrznego. Sprawdza się to w przypadku choćby nawet artykułów na blogu.

Opcję tą zobaczymy w edycji wpisu/strony

Po wciśnięciu „Generate” zobaczymy 5 sugestii dotyczących linkowania wewnętrznego. Nie są to jednak wszystkie sugestie – proces możemy powtarzać przez ponowne wciskanie „Generate”. W ten sposób otrzymamy kolejne podpowiedzi.

Wtyczka pokaże nam w tym miejscu powiązane posty lub strony, do których możemy dodać link.

Niestety opcja ta nie działa w przypadku produktów w sklepie internetowym.

 

Automatyczne linkowanie wewnętrzne przy pomocy Interlinks Manager

 

Wykonanie automatycznego linkowania wewnętrznego to z pewnością najlepsza opcja wtyczki Interlinks Manager. Pozwala ona na automatyczne dodanie linków do konkretnych rodzajów podstron.

Proces ten możemy wykonać w zakładce AIL poprzez wypełnienie odpowiednich pól:

Całość możliwa jest do podzielenia na kategorie, co pomoże nam w przyszłości odpowiednio rozróżniać rodzaje linkowania.

W tabeli wpisujemy nazwę dla linkowania wewnętrznego, słowo kluczowe oraz docelowy adres URL dla linków.

Dostępna jest opcja określenia, czy linki mają otwierać się w nowym oknie lub posiadać parametr nofollow.

Kolejno wybieramy Post Types – wpisujemy tu typy stron, na których mają pojawić się linki. Przykładowo, jeśli chcemy wykonać linkowanie wewnętrzne jedynie na stronach produktowych, to pozostawiamy samo „product”.

Kolejna opcja – dość istotna to „Case Insensitive Search”. Polecam zaznaczyć tutaj „Yes”, gdyż w tym przypadku wtyczka będzie pomijać małe/duże litery szukając naszego słowa kluczowego w treści postów.

Z tabeli istotny jest jeszcze Limit – standardowo ustawiony na 100. W tym miejscu ustawiamy sobie maksymalną liczbę linków, jakie program dla nas wykona. Możemy więc dostosować liczbę do naszych potrzeb.

Ostatecznie nie pozostało nic innego jak kliknąć „Add AIL” i cieszyć się wykonanym linkowaniem wewnętrznym dla konkretnej frazy.

Nad tabelą dodawania procesów linkowania wewnętrznego znajdziemy listę wszystkich procesów, które wykonaliśmy. Dostępne są opcje edycji i usunięcia.

Opis wielu innych wtyczek dla WooCommerce został umieszczony we wpisie: Sklep na WooCommerce – Wtyczki, których możesz potrzebować

Linkowanie wewnętrzne dla e-commerce

 

Minusem wtyczki jest konieczność zastosowania dodatkowego kodu, jeśli chcemy objąć linkowaniem wewnętrznym produkty w sklepie internetowym. W tym przypadku w pliku functions.php musimy podać następujący kod:

add_filter( 'woocommerce_format_content', 'add_interlinks_manager_autolinks', 999999);

function add_interlinks_manager_autolinks($content){

require_once( ABSPATH . 'wp-content/plugins/interlinks-manager/shared/class-daim-shared.php' );

$Interlinks_Manager_Daim_Shared = Daim_Shared::get_instance();

return $Interlinks_Manager_Daim_Shared->add_autolinks($content, false, 'product', false);

}

Dopiero po tym kroku będziemy w stanie w typach stron wybierać „product” i wykonywać linkowanie wewnętrzne w produktach.

 

Export danych

 

Wszystkie dane dotyczące linkowania wewnętrznego, link juice, czy śledzenia przejść użytkowników pobierzemy do CSV. Pozwoli nam to na swobodną edycję, filtrowanie, czy znajdowanie luk przy użyciu Excela ?

[kkstarratings]

WolfBrothers-SEO-performance-marketing

WolfBrothers – SEO Performance Marketing

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynkowe związane z usługami SEO najwyższej jakości powstaje Agencja SEO – WolfBrothers. Wieloletnie doświadczenie i setki zrealizowanych projektów pozwala na spełnienie celów biznesów z różnych branż. Tworzymy zespół składający się z doświadczonych specjalistów, którzy nie boją się wyzwań, a każdy krok postawiony w stronę wygranej naszych Partnerów jest rzeczą, bez której dzień byłby stracony.

Zaprogramowani na wygraną i osiąganie celów dążymy do ciągłego rozwoju i oferowania usług, zapewniających rozwój biznesu. Nie ma dla nas znaczenia branża, w której działasz. Jeśli potrzebujesz usług związanych z pozycjonowaniem i optymalizacją stron internetowych lub SEO Copywritingu – skontaktuj się z nami. Wspólnie wytyczymy ścieżkę prowadzącą na szczyt wyników wyszukiwania.

Jesteśmy otwarci na propozycje i nowe rozwiązania. Chciałbyś jedynie porozmawiać o SEO i projektach, które sam realizujesz? Również zapraszamy do kontaktu – będziemy w stanie zapewnić profesjonalne konsultacje. Damy wskazówki i wspomożemy Twój projekt naszym doświadczeniem z zakresu pozycjonowania stron internetowych.

Doświadczenie

Nasze doświadczenie mierzymy w ilości zrealizowanych projektów oraz uzyskanych efektach. Za nami wieloletnia praca z wieloma sklepami, czy stronami internetowymi. Dzięki doskonałej znajomości zasad pozycjonowania i optymalizacji zapewniamy Partnerom usługi pozwalające spotęgować przychody pochodzące z wyników organicznych.

Jasne warunki

Podczas współpracy z WolfBrothers będziesz informowany o wszystkich krokach, które zostaną podjęte w celu zwiększenia widoczności strony w wyszukiwarce. Stawiamy na komunikatywność i dobre relacje z Partnerami. Dzięki temu współpraca sprawia satysfakcje obu stronom. Umowy podpisywane są na czas nieokreślony – w każdej chwili będziesz mógł zrezygnować ze współpracy. Wierzymy, że wspólna praca i uzyskane efekty przekonają klienta, że warto z nami pracować. Przed nawiązaniem współpracy wytłumaczymy cały proces i określimy czas, w którym pojawią się pierwsze efekty.

Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, przygotowując dokładny plan pozycjonowania serwisu. Korzystamy z najlepszych narzędzi wspomagających działania SEO oraz dysponujemy własnymi, autorskimi programami. Dzięki temu jesteśmy w stanie jeszcze dokładniej wykonywać swoją pracę i dbać o dobro witryn naszych Partnerów.

Pozycjonowanie filmów Youtube SEO

Pozycjonowanie i optymalizacja filmów na Youtube

Youtube z roku na rok staje się coraz potężniejszym narzędziem, które można wykorzystać w przeróżnych celach niezależnie od branży. Zdobycie popularności czy reklamowanie się przy pomocy własnego kanału na Youtube jest świetnym pomysłem, bowiem materiały tam udostępniane mogą trafić do milionów osób. Jak jednak przyśpieszyć efekty w postaci nowych subskrybentów i wyświetleń filmu? Z pomocą przychodzi tutaj pozycjonowanie i optymalizacja filmów na Youtube.

Zacznijmy od początku – etap tworzenia video

Obecnie na rynku mamy dostępnych wiele przeróżnych sprzętów pozwalających na nagrywanie filmów video w bardzo dobrej jakości. Najprawdopodobniej wystarczy nawet twój smartfon, jeśli nagrasz film w odpowiednim świetle. Dlaczego jest to takie ważne? Ludzie zwracają uwagę na jakość video – film wysokiej jakości sprawia wrażenie profesjonalnego i z automatu zatrzymamy tym użytkownika na dłużej.

Treść na video postarajmy się przedstawić w sposób zwięzły i ciekawy – bez zbędnego rozciągania, ponieważ to może jedynie zniechęcić użytkownika do oglądania dalszej części filmu.

W zaawansowanym etapie kariery na Youtube zdarzają się sytuacje, w których kanały danych firm posiadają więcej odwiedzin i skupiają znacznie więcej użytkowników niż strony internetowe tych firm. Jest więc o co walczyć, a przecież materiałów na realizację video jest wiele… Poradniki, przedstawienie zastosowań produktów w różny (nawet przedziwny) sposób, pokazanie życia firmy od wewnątrz, przedstawienie jej pracowników itp.

Wyszukiwarka Youtube

Youtube tak jak i Google posiada własną wyszukiwarkę. Wpisując konkretną frazę zwraca nam w odpowiedzi filmy video. Oczywistym jest, że tak samo jak w przypadku pozycjonowania w Google – czym wyższa pozycja, tym większe szanse na odwiedziny ze strony użytkownika i zainteresowanie się naszym materiałem. Wyszukiwarka Youtube działa w oparciu o algorytm, który bierze pod uwagę przeróżne elementy. Warto więc postarać się, aby nasz film był odpowiednio zoptymalizowany.

Jak na pewno niejednokrotnie zauważyliście wpisując różne frazy do Google, wyszukiwarka w wynikach wyświetla nam filmy z Youtube. Może nam to dostarczyć dodatkowej, sporej ilości wyświetleń filmu – w zależności od potencjału konkretnego tematu/frazy.

seo youtube

Optymalizacja filmu na Youtube – jak to robić?

Jeśli chcemy, aby nasz film na Youtube wyświetlał się wysoko w wyszukiwarce musimy zoptymalizować go pod wybrane słowa kluczowe, które kolejno powinniśmy umieścić w odpowiednich miejscach.

youtube pozycjonowanie

Tytuł filmu – tytuł filmu na Youtube to pierwsza rzecz, na którą użytkownicy zwracają uwagę. Musi więc być skonstruowany w odpowiedni sposób – powinien przyciągać uwagę odbiorcy i przedstawić mu dokładnie to co znajdzie w filmie. W tytule filmu koniecznie należy umieścić najważniejsze słowo kluczowe. Nie używajmy zbyt długich i rozbudowanych tytułów filmów, ponieważ w efekcie końcowym może on nie być w pełni wyświetlony.

Kolejna rzecz, na którą uwagę zwracają użytkownicy to oczywiście miniatura filmu. W miniaturze zwykle używa się klatek, którymi dysponujemy z video, jakie umieszczamy na Youtube. Jednak możemy do nich dodać kilka elementów, które uatrakcyjnią ich wygląd oraz sprawią, że będą bardziej widoczne dla użytkownika. Może to być dodatek w postaci karteczki z napisem, czy specjalnie przygotowana grafika.

Grafika odgrywa ogromną rolę na Youtube. Istnieje wielu grafików komputerowych, którzy specjalizują się głównie w wykonywaniu grafik na potrzeby Youtube – tzn. tła kanału, miniatur oraz grafik, które wykorzystuje się w samym filmie.

Do każdego filmu jesteśmy w stanie dodać jego opis. Opis filmu na będzie bardzo istotnym elementem w pozycjonowaniu YouTube. Oczywiście musi on pozostać zgodny tematycznie z filmem, być stosunkowo długi i nie składać się jedynie z informacji na temat oprogramowania/sprzętu, który wykorzystaliśmy podczas nagrywania. Możemy w nim dodać spis treści, jeśli film jest dłuższy, czy także po prostu opisać temat, który omawiamy w filmie. Nie zapomnijmy w opisie dodawać słów kluczowych 😉 Oprócz tego opis jest świetnym miejscem na wklejenie linka do naszej strony internetowej lub mediów społecznościowych.

Tagi – słowa kluczowe, które dobieramy do filmu. Pomogą nam one pojawiać się wyżej w wyszukiwarce filmów na Youtube. Warto dobrać je rozważnie sprawdzając wcześniej ich potencjał przykładowo w Google Keyword Planner.

Nazwa pliku – tak samo jak nazwa plików graficznych, nazwa klipu także powinna być zoptymalizowana. Rezygnujemy z wszelkiego rodzaju znaków specjalnych, spacji, polskich znaków. Jako łącznik między wyrazami używamy znaku pauzy. Nazwa pliku musi zawierać najważniejsze dla nas słowo kluczowe.

Co jeszcze ma wpływ na pozycję filmu na Youtube?

Rzeczy, których nie przeskoczymy na samym początku przygody z nagrywaniem filmów na Youtube. Są to jednak elementy, które przyjdą z czasem, jeśli nasze treści będą odpowiednio ciekawe, będą wyczerpywały temat oraz dawały użytkownikom wartościowe informacje, których poszukiwali.

Chodzi tutaj głównie o:

– liczbę wyświetleń,

– liczbę subskrybentów,

– wiek kanału,

– czas, przez który użytkownik ogląda film.

Linkowanie filmów na Youtube

Tak jak w pozycjonowaniu stron internetowych, również na Youtube znaczenie mają linki. Możemy starać się zdobywać wartościowe linki prowadzące do filmu, dzięki którym jego pozycja powinna znacznie się poprawić.

[kkstarratings]

szybkosc ladowania strony

Speed Update – szybkość strony czynnikiem rankingowym

Poprawienie szybkości ładowania witryny to jeden z elementów, o który powinien od zawsze dbać Specjalista SEO na stronach swoich klientów. Dlatego też wiele Agencji SEO dodaje odpowiednie punkty z tym związane do audytów SEO. Dziś już wiemy, że od lipca 2018 roku szybkość strony będzie czynnikiem rankingowym wyszukiwania na urządzeniach mobilnych.

Informacja została podana na Google Webmaster Central Blog:

https://webmasters.googleblog.com/2018/01/using-page-speed-in-mobile-search.html

Google oświadcza, że aktualizacja wpłynie na strony, które oferują swoim użytkownikom najwolniejszy czas ładowania, a także będzie miała wpływ jedynie na znikomy procent zapytań. Mimo to informuje, że treść będzie nadal bardzo ważna i nawet wolne strony będą mogły osiągać wysokie pozycje, jeśli tylko ich treść będzie trafna oraz wysokiej jakości. Czyli, jak to mówią Content is king ?

Warto jednak już dziś zastanowić się nad przyśpieszeniem swojej witryny i zadbać o to, aby była gotowa na zmiany, które nadejdą w lipcu.

Google podaje również z jakich narzędzi korzystać, aby sprawdzać szybkość ładowania witryny:

-Chrome User Experience Report

-Lighthouse

-PageSpeed Insights

[kkstarratings]

nowosci seo

Gdzie zaglądać, aby być na bieżąco w branży?

Skoro trafiłeś na ten artykuł to najprawdopodobniej jesteś w jakiejś części powiązany z marketingiem internetowym, szukasz nowinek, ciekawych rozwiązań, które możesz wdrożyć u siebie na stronie internetowej. Jeśli niejednokrotnie zastanawiałeś się skąd brać nowinki związane z SEO to przedstawię Ci kilka miejsc, w które naprawdę warto zaglądać.

Blogi

Oczywiście czytanie blogów różnych autorów, którzy na co dzień pracują w SEO jest jednym z najlepszych rozwiązań. Z takich blogów zwykle dowiesz się najszybciej o wszelkiego rodzaju nowinkach. Skąd jednak brać listę blogów, które warto czytać? Z Planety SEO

Planeta SEO jest agregatorem blogów poświęconych głównie tematyce związanej z SEO. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż przedstawia odnośniki do konkretnych artykułów, które pojawiły się w ostatnim czasie:

Planeta SEO

 

Facebook – grupa SEO/SEM Polska

 

seo sem polska

Z pewnością jesteś użytkownikiem Facebooka, a co za tym idzie możesz przyłączyć się do różnych grup i dyskutować z ludźmi na przeróżne tematy. Jeśli chodzi o SEO to polecam grupę SEO/SEM Polska. Co prawda nie zawsze znajdziemy tam świetne i najnowsze nowinki ze świata SEO, lecz od czasu do czasu pojawia się coś godnego uwagi ?

Youtube

Youtube to miejsce, z którego możemy wyciągnąć naprawdę wiele i to z każdej dziedziny. Jeśli chodzi o marketing internetowy to polecam zaglądać na kanał sprawny.marketing, a w szczególności na serię: Marketingowe Podsumowania Tygodnia, gdzie przedstawiane są nowinki – jak sama nazwa wskazuje z każdego tygodnia ?

W odcinku #55 pojawił się również news zaciągnięty z Bugno.net:

Ciekawe informacje możemy wyłapać również z Kanału Google Webmasters. Ostatnimi czasy pojawiła się na nich seria poradników, w których prezenterem jest John Mueller. Oto niektóre z nich:

Jeśli znasz jeszcze jakieś ciekawe miejsce, skąd można na bieżąco czerpać informacje ze świata marketingu internetowego koniecznie podziel się tym w komentarzu!

[kkstarratings]

Google Analytics – Nadawanie dostępów do konta – Video

Chcesz dowiedzieć się jak nadać dostępy do konta Google Analytics? Wolisz zobaczyć to na żywo zamiast czytać zwykłe poradniki? Zapraszamy do oglądnięcia naszego Video – Google Analytics – Nadawanie dostępów do konta.

[kkstarratings]

meta description

Meta Description wydłużony do 230… i więcej znaków

Google poinformowało, że zmieniła się ilość wyświetlanych znaków w meta description. Do tej pory wszelkie zalecenia i opisy miały maksymalnie 160 znaków. Aktualnie możemy uzyskać 230 i więcej…

Meta description jest opisem strony, który znajduje się zaraz pod jej tytułem i adresem.

description

Meta description co prawda nie wpływa bezpośrednio na pozycję, lecz jest opisem, który pozwoli zwiększyć CTR. Jego prawidłowa konstrukcja przekona użytkownika do wejścia na naszą stronę internetową, a to już ma większy wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce.

Do tej pory tworzyliśmy meta description mający około 160 znaków. Obecnie możemy go wydłużyć do 230 i więcej…

Obecnie niektóre opisy na mojej stronie mają nawet do 300 znaków. Oznacza to, że meta description jest prawie dwa razy dłuższy niż dotychczas.

Jeśli chodzi o wtyczkę Yoast SEO to nadal zaleca ona 160 znaków.

Czy należy zmieniać opisy na swojej stronie? Osobiście staram się ręcznie wpisywać meta description dla najważniejszych podstron. Jednak przy pozostałych typu „artykuły” zwykle rozpoczynam pisanie tekstu od krótkiego wstępu, który później jest dynamicznie pobierany.

[kkstarratings]

Konto Google Search Console

Jak dodać stronę internetową do Google Search Console?

Sama procedura dodania strony internetowej do Google Serach Console jest bardzo prosta i nie wymaga znajomości HTML lub CSS. Zanim jednak przejdziemy do opisywania jej krok po kroku, warto wymienić kilka cennych funkcji które uzyskamy po wprowadzeniu GSC.

  • Możliwość ustalenia preferowanej wersji domeny (z www lub bez www)
  • Możliwość przesłania mapy witryny w celu lepszej indeksacji całej strony internetowej
  • Monitorowanie błędów związanych z indeksowaniem, wersjami językowymi, plikiem robots.txt
  • Informacje na temat otrzymanych kar ręcznych od Google
  • Monitorowanie linków wewnątrz witryny
  • Monitorowanie linków przychodzących do strony
  • Oraz wiele więcej…

Krok 1: Logowanie do konta Google lub stworzenie nowego

Przechodzimy pod adres narzędzia: https://www.google.com/webmasters/tools/home

login konto google

Jeśli nie jesteśmy zalogowani wyskoczy nam powyższe okno. W przypadku, gdy nie mamy konta Google, należy je stworzyć.

Krok 2: Dodanie witryny do Google Search Console

dodanie witryny do google search consol

Po zalogowaniu zostaniemy przekierowani na stronę z powyższym polem formularza. Należy wpisać tam pełny adres URL (z www lub bez www). Należy pamiętać, że w GSC musimy mieć podane dwie wersje strony. W powyższym przykładzie podajemy wersje z „www”, później dodamy wersje bez „www”. Pomoże nam to wybrać preferowaną domenę dla Google, którą będzie wyświetlał w wyszukiwarce.

Krok 3: Weryfikacja własności naszej witryny

W kolejnym kroku zostaniemy poproszeni o weryfikację własności naszej witryny. Google oferuje nam  aż pięć sposobów:

  1. Pobranie pliku HTML i wysłanie go na serwer przez FTP (Rekomendowana metoda)
  2. Umieszczenie tagu HTML na swojej stronie
  3. Weryfikacja za pomocą DNSów
  4. Logowanie za pomocą Google Analytics
  5. Logowanie za pomocą Google Tag Manager

metody dodania gsc

W dzisiejszym artykule skupimy się na rekomendowanym sposobie weryfikacji własności witryny.

  1. Pobieramy plik HTML z unikalnym identyfikatorem
  2. Pobrany plik wysyłamy na serwer do głównego katalogu, w którym znajduje się nasza strona internetowa. Tą czynność możemy zrobić za pomocą serwera FTP.
  3. Po poprawnym wgraniu pliku na serwer, możemy przejść pod adres URL który widnieje w trzecim kroku instrukcji. Pojawi nam się poniższe okno:

kod weryfikacyjny GSC       4. Jeżeli wszystko poszło poprawnie, możemy teraz kliknąć w przycisk zweryfikuj.

rekomendowane metody google search console

Jeśli cały proces przebiegł poprawnie otrzymamy następujący komunikat:

zweryfikowane gsc

Alternatywna metoda weryfikacji Google Search Console

Jeśli okazało się, że rekomendowana metoda nie zadziałała, a nie mamy jeszcze zweryfikowanego Google Analyticsa. Warto skorzystać z metody alternatywnej która oferuje dodanie tagu do strony głównej naszej witryny. Wystarczy, że przejdziemy do zakładki Metody alternatywne, i zaznaczymy opcję Tag HTML.

gsc alternatywne metody

Następnie kopiujemy unikalny meta tag wygenerowany przez Google i umieszczamy go w sekcji <head>. Po wszystkim klikamy jak wcześniej przycisk Weryfikuj.

Gdyby pojawiły się problemy z weryfikacją witryny, zapraszamy do napisania komentarza pod tym artykułem – postaramy się pomóc 🙂

[kkstarratings]

Panel Google Analytics

Jak podpiąć Google Analytics do naszej strony?

Zanim zaczniemy podejmować działania związane z optymalizacją oraz pozycjonowaniem strony internetowej warto zatrzymać się na chwilę i zapewnić naszej witrynie podstawowe narzędzia oferowane przez giganta z Mountain View. Unikniemy dzięki temu wielu problemów związanych z optymalizacją strony oraz będziemy mogli skutecznie poznać profil naszego użytkownika.

Panel główny google analytics

Podpięcie Google Analytics

Google Analytics – darmowy kombajn analityczny udostępniony z końcem 2005 roku, przez firmę Google. Uzyskamy dzięki niemu następujące korzyści:

  • Dowiemy się, ile czasu użytkownik spędza na naszej stronie
  • Ile sesji generują użytkownicy w ciągu danego dnia, miesiąca czy roku
  • Ile czasu spędza na stronie przeciętny użytkownik
  • Poznamy lokalizacje z której pochodzą użytkownicy
  • I wiele więcej…

Ciężko wymienić wszystkie zalety Google Analytics w jednym artykule, ale jestem przekonany, że po jego wdrożeniu nie będziesz w stanie bez niego „funkcjonować”.

Zaczynajmy 🙂

Pierwszym najważniejszym elementem będzie posiadanie konta Google – jeśli go nie mamy należy je założyć. Następnie przechodzimy pod adres URL: https://www.google.com/analytics/ Jeśli z jakiegoś powodu jesteśmy wylogowani, należy ponownie się zalogować.

1. Po zalogowaniu do panelu w prawym dolnym rogu klikamy w buton „ADMINISTRACJA”

menu administracja

2. Klikamy w rozwijaną listę KONTO i wybieramy „Utwórz nowe konto”. Może się zdarzyć, że od razu zostaniemy przekierowani do stworzenia nowego konta.

Konto demo google

3. Teraz następuje podstawowa konfiguracja naszego konta GA. Wybieramy śledzenie Witryny, następnie Nazwę konta, która może być dowolna. W konfiguracji usługi nazwa witryny powinna nawiązywać do naszego adresu URL strony.W polu URL witryny należy podać nasz adres strony z uwzględnieniem http lub https oraz podajemy preferowaną nazwę domeny (z www lub bez www).Przedostatnie pole to wybór branży, której dotyczy nasza strona oraz możliwość wybrania strefy czasowej naszej strony internetowej.

konto google analytics

4. Po wstępnym wypełnieniu formularza, przechodzimy na sam dół strony i klikamy w przycisk „Pobierz identyfikator śledzenia”.

identyfikator śledzenia GA

5. Po kliknięciu otworzy nam się okno z regulaminem, który należy przeczytać szczegółowo oraz na samym końcu go zaakceptować.

6. Po poprawnym utworzeniu naszego identyfikatora zostaniemy przeniesieni na stronę panelu Google Analytics i ukaże nam się poniższy obraz:

kod google analytics

Tutaj są dla nas ważne dwie kwestie:

  • Unikalny Identyfikator śledzenia nadany przez Google
  • Kod Google Analytics który musimy wkleić na wszystkich stronach naszego serwisu w sekcji <head> (najlepiej na samym początku).

 

Jak sprawdzić wdrożenie Google Analytics na naszej stronie?

W zasadzie mamy dwie opcje, jedną z nich jest ręczne przeglądanie każdej podstrony w celu weryfikacji umieszczenia kodu JavaScript w sekcji <Head>. Drugą znacznie wygodniejszą jest skorzystanie z odpowiednich narzędzi.

  • http://www.gachecker.com/ – darmowy program, który sprawdza wdrożenie różnych tagów google do 10.000 stron w naszym serwisie. Nas będzie interesowała kolumna Universal Analytics.
  • ScreamingFrog/Deepcrawl – płatne crawlery stron, które mogą sprawdzić nielimitowaną ilość podstron w naszym serwisie. Między innymi zweryfikują czy na całej stronie mamy wdrożony kod Universal Analytics.

Co jeśli nasz kod Universal Analytics nie zbiera danych?

Jeśli jesteśmy pewni, że wszędzie na naszej stronie jest wdrożony kod UA, oraz numer pokrywa się z panelem Google Analytics, a nadal nie mamy żadnych informacji związanych z sesjami, użytkownikami etc. Należy wdrożyć zmieniony kod GA. Poniżej przykład:

<script>

(function(i,s,o,g,r,a,m){i[‘GoogleAnalyticsObject’]=r;i[r]=i[r]||function(){

                (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o),

                m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m)

})(window,document,’script’,’https://www.google-analytics.com/analytics.js’,’ga’);

  ga(‘create’, ‘UA-XXXXXXXXXX‘, ‘auto’);

  ga(‘send’, ‘pageview’);

</script>

Oczywiście identyfikator śledzenia ‘UA-XXXXXXXXXX‘ zamieniamy na ten który otrzymaliśmy w panelu GA.

Powodzenia!

[kkstarratings]

linkowanie wewnetrzne

Linkowanie wewnętrzne – czym jest, jak wykonać?

Linkowanie wewnętrzne to element optymalizacji strony internetowej, który niestety nadal jest przez wielu pomijany lub stosowany w sposób nieprawidłowy. W linkowaniu wewnętrznym drzemie jednak spory potencjał. Sprawdź więc jak poprawić linkowanie wewnętrzne w obrębie twojej strony, aby poprawić wyniki. Pamiętaj, że linkowanie wewnętrzne jest istotne nie tylko z punktu widzenia SEO, lecz także użytkownika, który porusza się po naszej witrynie.

Główne zalety linkowania wewnętrznego

Lepsze pozycje strony w wyszukiwarce

Linkowanie wewnętrzne przekazuje moc do konkretnych podstron, do których umieszczamy linki w obrębie naszej strony. Dzięki temu poszczególne podstrony będą w stanie uzyskać lepsze pozycje w wyszukiwarce.

Indeksowanie witryny

Robot Google podąża za linkami, a nowo napotkane strony indeksuje. Linkowanie wewnętrzne zatrzyma robota na dłużej na naszej stronie internetowej oraz pozwoli mu kolejno odwiedzać podstronę za podstroną przyśpieszając tym samym jej indeksowanie. Pamiętajmy, aby linkowanie wewnętrzne przypadkowo nie zawierało atrybutu rel=”nofollow”, który nakazuje robotowi nie podążać za linkiem.

Ułatwiona nawigacja dla użytkownika

Linkowanie wewnętrzne to także element bardzo przydatny dla użytkownika. Może on w ten sposób znaleźć interesujące go podstrony, o których nie miał pojęcia. Linkowanie wewnętrzne ułatwi użytkownikowi poruszanie się po witrynie, a co za tym idzie będzie miało pozytywny wpływ na współczynnik odrzuceń, czy konwersję.

Jak tworzyć linki w obrębie witryny

Anchor text w linkowaniu wewnętrznym

Anchor text, który wykorzystamy w linkowaniu wewnętrznym nie pozostaje bez znaczenia. Powinien on opisywać dokładnie to, co znajdzie użytkownik po przejściu do podstrony, na którą anchor odsyła. Pamiętajmy, że tworzenie anchor textu składającego się nawet z kilku słów nie jest błędem. Najważniejsze jest to, aby przekazać dokładną informację o stronie docelowej. Oczywiście należy zachować umiar i naturalność 🙂 anchor text zawierający 1000 znaków nie będzie pozytywnie odebrany zarówno przez robota jak i użytkownika.

Problem ze stronami zwracającymi kod 404

Jak już zostało wcześniej wspomniane, linkowanie wewnętrzne przekazuje moc seo w obrębie witryny (link juice). Jeśli część linków prowadzi do stron już nieistniejących, czyli zwracających kod 404 to w ten sposób będziemy tracić moc. Należy dodatkowo pamiętać o przekierowaniu 301 każdego adresu, który usuwamy z witryny.

Linki bezwzględne zwracające kod 200

Tworząc linkowanie wewnętrzne stosuj bezwzględne adresy URL, które zwracają kod 200 i są dostępne tylko pod jednym unikalnym adresem. Pamiętajmy, że strona może być dostępna pod dwoma (lub więcej) adresami URL np. z “www” lub bez “www”. Należy wybrać jedną wersję, a pozostałe przekierować na nią za pomocą przekierowania 301.

Powrót na stronę główną

Na każdej podstronie naszej witryny starajmy się w wyraźnym miejscu umieścić link do strony głównej, aby użytkownik w każdej chwili mógł do niej wrócić. Dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie linka do strony głównej w logo (jako odnośnik obrazkowy).

Usprawnienie linkowania wewnętrznego

Mapa strony w HTML

Jednym ze sposobów, który warto wykorzystać jest stworzenie mapy strony w HTML, która zawiera wszystkie adresy URL naszej witryny. Link do mapy strony możemy umieścić w stopce.

Linkowanie z opisów kategorii

Podczas tworzenia opisów kategorii warto od razu pomyśleć o linkowaniu wewnętrznym dodając linki do treści opisów. Opisy kategorii to idealne miejsce na polepszenie linkowania wewnętrznego przy wykorzystaniu tematycznych anchorów.

Linkowanie z artykułów

Blog to znakomite miejsce, w którym sposobów na poprawienie linkowania wewnętrznego jest wiele. Linkować możemy wewnątrz artykułu kierując linki do innych podobnych tematycznie artykułów. Jeśli poruszamy w artykule jakiś temat, lecz wiemy, że wyjaśniliśmy go szerzej w innym artykule to jest to miejsce, w którym stosujemy linkowanie wewnętrzne.

Innym sposobem jest dodanie panelu z powiązanymi artykułami. Przykład możemy zobaczyć na samym dole tego artykułu – znajduje się tam panel z 5 powiązanymi artykułami.

Jeśli prowadzimy sklep internetowy to świetnym rozwiązaniem będzie pisanie na blogu artykułów dotyczących naszych produktów, a tym samym podlinkowanie ich z wpisów.

Panel polecanych lub podobnych produktów

Na stronach produktowych pod opisem warto dodać panel, który przedstawi kilka innych produktów z tej samej kategorii.

Wycofywane produkty

Produktów, których już nie sprzedajemy nie warto usuwać ze sklepu internetowego. To co teraz zrobię będzie przykładem linkowania wewnętrznego, bowiem więcej o wycofywanych produktach możesz przeczytać w artykule: Wycofywane produkty w E-commerce 🙂

Linkowanie wewnętrzne – postaw na naturalność

Podczas poprawiania, czy tworzenia linkowania wewnętrznego przede wszystkim musimy pamiętać o tym, aby zachować umiar i postawić na naturalność. Z pewnością niczym dobrym nie będzie umieszczanie linków wewnętrznych co 2 zdania w artykule lub co 3 słowo w opisie kategorii.

W artykule zostało przedstawionych kilka sposobów pozwalających na rozbudowę linkowania wewnętrznego, a Ty jaki masz pomysł? Podziel się w komentarzu! 🙂

[kkstarratings]