Jeśli zastanawiasz się, jak samodzielnie stworzyć stronę internetową, założyć blog lub portal tematyczny, w swoich rozważaniach powinieneś wziąć pod uwagę WordPressa, niezwykle rozbudowany, a jednocześnie prosty w obsłudze system, z którego korzysta już ponad 100 milionów użytkowników na całym świecie!
Czym jest CMS WordPress
WordPress to tak zwany Content Management Service (CMS) czyli system do zarządzania treścią. Nieustannie rozwijany od 2003 roku, prosty w obsłudze jednocześnie posiadający ogromny potencjał rozbudowy, dzięki licznym wtyczkom. Dostępny jest całkowicie za darmo, aczkolwiek w interfejsie głównym można też wybrać kilka opcji płatnych (w postaci wspomnianych wcześniej wtyczek – pluginów). Wykorzystuje technologię PHP i baz danych MySQL.
Jak podaje polska strona CMS-a, WordPress jest z założenia platformą blogową, ale przez kilkanaście lat nauczono się go wykorzystywać również do innych celów. Aby zacząć korzystać z WordPressa konieczna jest prosta rejestracja na stronie https://wordpress.com lub pobranie plików na dysk z serwisu https://wordpress.org. Stronę czy blog na WordPressie można więc zainstalować na wybranym serwerze albo korzystać z niego z poziomu www. Druga opcja niesie ze sobą pewne ograniczenia, o których w dalszej części. Według danych z oficjalnej strony platformy, aż 26 procent witryn działa na WordPressie!
Co można stworzyć na WordPressie
WordPress początkowo dedykowany był przede wszystkim blogom. Szybko stał się jedną z najpopularniejszych platform, którą pozostaje do dziś. Nie trzeba wcale być profesjonalnym grafikiem i webdeveloperem, aby stworzyć ciekawie wyglądający blog czy stronę internetową. CMS WordPress oferuje bowiem wiele szablonów tematycznych, zarówno darmowych jak i płatnych, w większości zoptymalizowanych pod wyszukiwarki i responsywnych. Wiele z nich możemy dopasować do swoich potrzeb w prosty sposób korzystając z wbudowanych opcji edycji lub wtyczek takich jak SiteOrigin Page Builder, Visual Composer czy Elementor Page Builder.
Dodatkowo warto wspomnieć, że stronę na WordPressie przekształcić można w sklep internetowy przy pomocy dodatku WooCommerce. Przy wykorzystaniu odpowiednich dodatkowych wtyczek jesteśmy w stanie stworzyć w pełni funkcjonalny sklep internetowy. WooCommerce jest w stanie udźwignąć sporą ilość produktów, a zarządzanie płatnościami, czy wysyłką bez problemu skonfigurujemy przy pomocy wtyczek takich jak:
PayU,
w przypadku płatności, a wysyłką:
Zastosowanie WordPressa
Zastosowanie WordPressa znacząco się poszerzyło, dzięki rozbudowaniu całej masy wtyczek (plug-inów), które pozwalają wzbogacić go o dodatkowe funkcje. Obecnie szacuje się, że plug-inów do tego CMS-a jest kilkanaście tysięcy, a pobrać je można z jego strony głównej. Dzięki rozbudowie wtyczek nastąpił wzrost popularności WordPressa jako platformy, za której pośrednictwem można w prosty sposób postawić stronę internetową – zarówno prostą, jak i bardzo zaawansowaną, z wieloma sekcjami i działami. Bez problemu zbudujemy na tej platformie średniej wielkości sklep internetowy.
Opis wielu innych wtyczek dla WooCommerce został umieszczony we wpisie: Sklep na WooCommerce – Wtyczki, których możesz potrzebować
Popularne strony na WordPressie
Z danych sprzed kilkunastu miesięcy wynika, że na świecie jest około 70 milionów stron internetowych. Z silnika WordPressa skorzystało wiele firm, które mają światową renomę. Na tej platformie swoją witrynę stworzyły między innymi: popularny serwis technologiczny TechCrunch, opiniotwórczy magazyn kulturalny “The New Yorker”, czy amerykańska wersja serwisu BBC, czyli rozbudowanej strony z informacjami, pełnej zarówno treści, jak i multimediów. Wielbiciele “Gwiezdnych Wojen” mogą nie wiedzieć, ale oficjalny blog poświęcony gwiezdnej sadze, także zaprojektowano na WordPressie.
Prestiżowych marek wykorzystujących WordPressa do swojej obecności w sieci jest znacznie więcej. Do już wymienionych dodać można, chociażby opiniotwórcze media, Reutersa, publikującego coroczne rankingi najbogatszych ekonomicznego Forbesa, czy dziennik “New York Times”. Przez pewien czas Beyoncé, jedna z największych gwiazd piosenki, miała oficjalną stronę na WordPressie. Także legendarni The Rolling Stones. Zwykle co roku można znaleźć zestawienie najpopularniejszych stron na WordPressie, chociażby na blogu WordPress.org.
Zalety i wady WordPressa
WordPress – Zalety
Największą zaletą tego CMS-a jest wielka prostota instalacji i obsługi oraz darmowy dostęp. Nie trzeba posiadać wiedzy programistycznej, aby sobie z WordPressem poradzić. Bez pojęcia o PHP czy HTML-u można swobodnie korzystać z platformy. Zarządzanie stroną lub blogiem jest banalnie proste, intuicyjne.
WordPress ma też wiele szablonów do wyboru, część nawet bazowo zainstalowanych. Jeszcze więcej posiada wtyczek, które można ściągnąć, a które pozwalają na rozbudowanie bloga lub strony internetowej o mnóstwo funkcji. Co więcej, przeważająca większość wtyczek jest dostępna całkowicie za darmo.
Wokół CMS-a wytworzyła się na całym świecie społeczność userów i developerów, która szybko reaguje zarówno na błędy, jakie się mogą pojawić, jak i ich zapotrzebowania. Dzięki społeczności szybciej rozwiązywane są problemy techniczne.
W nawiązaniu do powyższego silnik WordPressa dzięki inicjatywom społeczności jest regularnie rozwijany, staje się coraz szybszy i pewniejszy. Jest też rozbudowywany o nowe wtyczki i szablony.
WordPress daje duże możliwości rozbudowania strony. Pozwala również na łatwiejsze pozycjonowanie strony internetowej, dzięki dostępnym wtyczkom SEO, pozwalającym na dostosowanie treści do wymogów wyszukiwarki Google, a także zautomatyzowanie wielu elementów wiążących się z optymalizacją strony internetowej.
WordPress – Wady
Wad WordPressa jest coraz mniej, ponieważ społeczność developerów i programistów dba o to, aby stopniowo je eliminować. Do tych, które wymienia się najczęściej, zaliczane są:
- Problem ze starszymi wtyczkami w nowszych wersjach WordPressa. Szczególnie tymi plug-inami, które nie mają regularnych update’ów (łatwo jednak zastąpić je nowymi, często lepszymi).
- Jako genetycznie platforma blogowa, może czasami nie radzić sobie ze skomplikowanymi stronami firmowymi. Choć jest ich na świecie sporo, jednak większość biznesów korzysta z innych rozwiązań. Zawsze jednak problem można rozwiązać autorskimi pluginami.
- Trzeci poważny zarzut względem WordPressa dotyczy bezpieczeństwa. Bez dodatkowych wtyczek zabezpieczających, mogą być one zbyt łatwym łupem dla hackerów. Pytanie jednak brzmi, dlaczego mielibyśmy ów wtyczek nie instalować? Jeśli chcemy jak najlepiej chronić swoją stronę zbudowaną na WordPressie musimy na bieżąco aktualizować wtyczki oraz wersję posiadanego WordPressa. Nie zapomnijmy również o tworzeniu regularnej kopii zapasowej, dzięki której w zaledwie kilka chwil przywrócimy stronę w razie awarii. Tutaj także z pomocą przyjdą nam wtyczki np. My WP Backup.
Reasumując WordPress to znakomity CMS pozwalający nam na stworzenie różnorakich stron. Tak na prawdę głównym ograniczeniem jest nasza kreatywność. Co więcej w Internecie znajdziemy mnóstwo video poradników dotyczących przeróżnych kwestii. Dzięki nim nasza strona na WordPressie stanie się bardziej atrakcyjna dla użytkowników.
[kkstarratings]
CEO at WolfBrothers. Ma wilczy apetyt na zwiększanie widoczności stron w wyszukiwarce. Niezależnie od warunków i przeciwności losu, będzie walczył o wygraną dla twojego biznesu. Pasjonat grafiki rastrowej, WordPress’a i szarpania strun gitary elektrycznej.