usuniecie category z adresu

Usunięcie /category/ z adresu kategorii na WordPressie

Jak już zostało to wspomniane w artykule o przyjaznych adresach URL, warto zadbać o ich odpowiednią strukturę. WordPress automatycznie dodaje do adresów URL kategorii katalog /category/. Możemy się go w szybki sposób pozbyć – jak to zrobić?

Najpierw jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy go usuwać, a zamienić wystarczy, że wejdziemy w ustawienia naszego WordPress-a -> Bezpośrednie odnośniki oraz wpiszemy interesującą nas frazę w polu “Alias kategorii”:

Alias kategorii

Na obrazku widać, że wpisałem słowo “kategoria”. Po zapisaniu nasz adres kategorii zamiast posiadać standardowo /category/ będzie miał /kategoria/.

W tym miejscu możemy również edytować alias tagów.

Natomiast my dążymy do optymalizacji adresów URL oraz ustawień, które pozwolą nam usunąć zbędne elementy z adresu.

Sposób 1 – Yoast SEO

Pierwszym sposobem na usunięcie /category/ z adresu URL będzie skorzystanie z wtyczki Yoast SEO, która służy do ogólnej optymalizacji strony pod SEO.

Opcja umożliwiająca nam usunięcie /category/ znajduje się w Zaawansowane -> Bezpośrednie odnośniki:

Yoast SEO - bezpośrednie odnośniki

Po zaznaczeniu opcji “Usuń” będziemy mogli cieszyć się przyjaznym adresem URL kategorii bez zbędnych dodatków.

Sposób 2 – WP No Category Base

Innym sposobem może być zainstalowanie wtyczki WP No Category Base. Nie musimy jej konfigurować – wystarczy instalacja i włączenie po czym /category/ znika z adresu URL kategorii.

Jeśli dopiero budujemy naszą stronę internetową i nie jest ona zaindeksowana w przeglądarce to zastosowanie powyższych wskazówek wystarczy. Jednak, gdy nasza strona istnieje, a adresy URL kategorii zostały już zaindeksowane należy zrobić przekierowanie 301 ze starych na nowe adresy.

Przykład:

Adres przed usunięciem /category/:

https://bugno.net/category/seo

Adres po usunięciu /category/:

https://bugno.net/seo

W takim przypadku adres z przed usunięcia musimy przekierować na adres po usunięciu. Do wykonania przekierowania polecam wtyczkę Redirection, która jest bardzo prosta w obsłudze.

[kkstarratings]