visual composer

Visual Composer – Page Builder dla WordPressa

WPBakery Page Builder (Visual Composer) to wtyczka do WordPressa, która umożliwia tworzenie niesamowitych pod względem wizualnym stron w WordPressie na zasadzie „drag and drop”, czyli przeciągnij i upuść. Wtyczka kosztuje $34 i znajdziemy ją w envatomarket.

Visual Composer – zalety/wady

Wtyczka Visual Composer charakteryzuje się prostą obsługą oraz możliwością stworzenia ciekawych stron w krótkim czasie. Jednak zgranie i ustawienie niektórych elementów wymaga poświęcenia większej ilości uwagi. Największą wadą, na którą skarży się wielu użytkowników jest generowanie sporej ilości kodu, który obciąża dodatkowo WordPressa. Natomiast po ostatniej aktualizacji oraz w szablonach, które korzystają dodatkowo z wtyczek optymalizujących kod możemy znacząco poprawić szybkość wczytywania strony.

Aktualnie z wtyczki korzysta ponad 2 miliony stron, co może tylko dowodzić, że wtyczka świetnie przyjęła się na rynku. Ilość stron korzystających z VC nieustannie rośnie.

Visual Composer jako dodatek do szablonów

Visual Composer jest wtyczką dodawaną do wielu płatnych szablonów. Niestety minusem jest tutaj fakt, że zazwyczaj dodawany plugin jest nieaktualny co powoduje problemy z jego działaniem. Starsza wersja Visual Composera gryzie się z ostatnimi aktualizacjami WordPressa. Jednak gdy zakupimy wtyczkę osobno będziemy mieć możliwość pobrania aktualnej wersji po każdej aktualizacji wtyczki. Problem znika 🙂

Co do samej ceny – $34 – według mnie nie jest wygórowana w zamian za możliwości, które nam oferuje wtyczka.

Visual Composer dostępny jest w ponad 10 wersjach językowych – w tym mamy również język polski.

Zobacz również: Sklep na WooCommerce – Wtyczki, których możesz potrzebować

Dodatki do Visual Composera

Aktualnie jesteśmy w stanie dokupić ponad 200 dodatków do tej wtyczki. Dzięki tak dużej ilości jej możliwości są wręcz nieograniczone. Praktycznie wszystko co „zaprojektujemy w głowie” możemy bez problemu przenieść do rzeczywistości przy pomocy Visual Composera.

Tryb Frontend / Backend w Visual Composer

Visual Composer pozwoli nam tworzyć strony internetowe korzystając z dwóch edytorów – Frontend i Backend.

Możemy więc tworzyć kolumny z elementami zarówno od strony panelu administracyjnego WordPressa, jak i z rzeczywistego widoku strony internetowej.

Tworzenie strony przy pomocy wtyczki Visual Composer

Tworzenie strony ogranicza się do jej utworzenia w panelu WordPressa w sposób tradycyjny – Menu: Strony -> Dodaj nową oraz z widoku edycji tej strony przejścia na edytor od Visual Composera. Kolejne etapy to dodawanie poszczególnych rzędów, a w nich odpowiednich elementów.

tworzenie strony visual composerdodatki visual composer

Każdy kontener jesteśmy w stanie edytować przypisując mu marginesy, tło, animacje, efekt parallaxu i inne…

Kontenery możemy w prosty sposób dzielić na dwie lub więcej kolumn, w różnych wariantach jeśli chodzi o szerokość:

dzielenie kolumn visual composer

Oprócz trybu, w którym wszystko ustawiamy samodzielnie możemy skorzystać z wgranych szablonów. Ich ilość także jest spora…

szablony visual composer

Visual Composer, a SEO

Wtyczka Visual Composer jest kompatybilna z wtyczką Yoast SEO, dzięki czemu każda z nowo utworzonych stron może być w prosty sposób zoptymalizowana przy jej pomocy.

Istnieje sporo darmowych builderów podobnych do Visual Composera, lecz posiadają one znacznie mniej opcji oraz nie są kompatybilne z SEO wtyczkami.

Podsumowując wtyczka Visual Composer daje ogromne możliwości tworzenia stron internetowych różnego rodzaju. Wykorzystanie jej w odpowiedni sposób pozwoli łatwo nadać dynamiki każdej stronie internetowej poprzez możliwość dodawania animacji do poszczególnych elementów witryny. Wtyczka co prawda generuje sporą ilość kodu, lecz poprzez zoptymalizowanie go przykładowo wtyczką Autoptimize jesteśmy w stanie zapewnić stronie zadowalający wynik szybkości.

[kkstarratings]