Wayback Machine to część Archiwum Internetu, która pozwoli nam podglądnąć co znajdowało się pod daną domeną nawet kilkanaście lat temu. No dobrze, ale w czym to ma pomóc w pracy specjaliście SEO?
Po co mi Wayback Machine?
Budowa zaplecza SEO to z pewnością element pracy, który należy dobrze rozplanować. O planowaniu możemy poczytać w artykule: Zaplecze SEO – zrób to sam!.
Wróćmy jednak do tematu – stawiamy zaplecze więc potrzebujemy domen dla stron. Istnieje wiele różnych technik kupowania domen. Oczywiście tym standardowym jest zarejestrowanie nowej domeny. Z punktu widzenia budowy zaplecza SEO nie jest to zbyt dobre rozwiązanie – dlaczego? Ponieważ nowa domena nie ma zaufania, historii, linków przychodzących – startuje od zupełnego zera, a my chcemy, żeby nasze zaplecze SEO miało odpowiednią moc. Dlatego też możemy pokusić się o zakup domen używanych.
Domeny używane znajdziemy na portalach aukcyjnych czy również na giełdach domen internetowych. Jedną z najpopularniejszych giełd jest Aftermarket. Możemy tam rejestrować domeny nowe, przechwytywać, zakładać opcje na domeny, licytować domeny używane itp.
Kupując używaną domenę warto ją dokładnie prześwietlić. Sprawdzamy przed zakupem profil linków, wskaźniki z takich narzędzi jak Majestic, MOZ, Ahrefs. Warto sprawdzić także realną historię takiej domeny, czyli zobaczyć kiedy i co było postawione na tej domenie. W tym momencie dochodzimy właśnie do Wayback Machine!
Wystarczy wpisać adres strony internetowej, aby zobaczyć oś czasu oraz dostępne snapshoty:
Na osi lat możemy wybrać rok, który nas interesuje. Zaznaczone na niej czarnymi słupkami okresy oznaczają, że w tym czasie został wykonany snapshot tego co znajdowało się pod konkretną domeną. Jak widzimy na moim przykładzie z archiwalnych elementów mamy dostęp do roku 2003 oraz 2004, a później dopiero końcówka 2014-2016.
Niżej pod osią czasu znajduje się kalendarz. Daty zaznaczone oczkami oznaczają dokładny dzień wykonania „zdjęcia” strony. Naprawdę świetnie było zobaczyć swoją starą wersję strony 🙂
Więc narzędziem tym możemy sprawdzać historię tego co działo się na danej domenie. Warto sprawdzić, czy domena, na którą mamy ochotę nie miała w przeszłości jakiś nieciekawych treści typu +18 itp. Szukając domen do tematycznego zaplecza możemy sprawdzić, czy sprzedawca domeny mówi prawdę co do tematyki domeny w przeszłości.
Kilka ciekawostek z Wayback Machine
Sprawdźmy jak wyglądał New York Times w przeszłości:
Jak widzimy historia całkiem spora. Pod koniec 1996 roku strona wyglądała tak:
W 2001:
Resztę pooglądajcie sami 🙂
Internet Archive oferuje jednak jeszcze coś więcej:
Oprócz snapshot’ów stron internetowych przeglądniemy archiwum tekstowe, video, audio, oprogramowania czy zdjęć. Osobiście polecam w zakładce audio „Old Time Radio”. Coś pięknego … Tyle wrażeń, a przecież chodziło pierwotnie tylko o sprawdzenie historii domeny ?
[kkstarratings]
CEO at WolfBrothers. Ma wilczy apetyt na zwiększanie widoczności stron w wyszukiwarce. Niezależnie od warunków i przeciwności losu, będzie walczył o wygraną dla twojego biznesu. Pasjonat grafiki rastrowej, WordPress’a i szarpania strun gitary elektrycznej.