wysyłka w woocommerce

Wtyczki wysyłkowe do WooCommerce

WooCommerce jest darmowym dodatkiem do WordPressa, który umożliwia nam przekształcenie zwykłej strony w sklep internetowy. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest mnogość dostępnych wtyczek, które pozwalają na znaczne poszerzenie funkcjonalności sklepu. W tym wpisie przedstawimy wtyczki, które pozwolą nam na sprawne zarządzanie wysyłką.

 

Wysyłka w WooCommerce – integracja z kurierami

 

Wygodnym rozwiązaniem jest zintegrowanie naszego sklepu z kurierami, z których usług korzystamy. Tego typu dodatek pozwoli na tworzenie i nadawanie przesyłek bezpośrednio z panelu naszego sklepu. Wtyczki, z których korzystam osobiście, pochodzą z zaplecza WPDesk. Do wyboru mamy integrację z: DHL, DPD, Poczta Polska, Furgonetka, InPost, Paczka w Ruchu, UPS.

 

Oferując w swoim sklepie wysyłkę np. przy pomocy kuriera DHL oraz wysyłkę do paczkomatów wystarczy, że zakupimy te dwie wtyczki i po krótkiej konfiguracji będziemy mogli zarządzać całą wysyłką z panelu WooCommerce.

 

Wszystkie te wtyczki są zintegrowane z Flexible Shipping, więc bez problemu utworzymy dla konkretnych metod ceny wysyłki. Ceny możemy również zmieniać w zależności od scenariuszy dotyczących ilości produktów, czy ich wadze. Oczywiste jest, że koszt wysłania jednego fotelika dziecięcego będzie inny niż w przypadku wysyłki 4 takich fotelików.

 

Dodatki w postaci integracji kurierów z WooCommerce mają zazwyczaj tryb testowy, więc bez problemu przetestujemy ich działanie jeszcze przed udostępnianiem wysyłki klientom.

Wtyczki, o których mowa i ich szczegółowe funkcjonalności dostępne są pod linkami:

DHL

DPD

Poczta Polska

Furgonetka

InPost Paczkomaty

Paczka w Ruchu

UPS

 

Aktywne Płatności, Drukowanie etykiet, Lokalizacje

Oprócz samej integracji z kurierami będziemy potrzebować choćby nawet wtyczki do ukrywania metod płatności dla konkretnych wysyłek. Nie każda metoda płatności będzie odpowiednia dla konkretnych rodzajów wysyłek. Tutaj z pomocą przychodzi nam wtyczka Aktywne Płatności WooCommerce.

Przykładowo oferujemy Kuriera DHL i Kuriera DHL za pobraniem. Bez wtyczki Aktywne Płatności – płatność za pobraniem byłaby dostępna dla obu tych metod, co wprowadzałoby klientów w błąd.

 

Kolejna przydatna wtyczka to Drukowanie Zamówień i Etykiet Adresowych WooCommerce. Jak sama nazwa wskazuje, pozwoli nam ona na wydrukowanie szczegółów zamówienia, czy również etykiet adresowych. Bez problemu dołączymy również podsumowanie w formie PDF do maili dla klientów.

Wtyczka pozwala na samodzielne ustawienie własnego formatu etykiet, orientacji strony, rozmiaru papieru i wiele, wiele innych.

 

Mnóstwo sklepów internetowych oferuje wysyłkę za granicę. W tym przypadku koszty wysyłki będą różnić się w zależności od konkretnego kraju. W ustawieniu kosztów wysyłek dla poszczególnych Państw pomoże nam wtyczka Lokalizacje Flexible Shipping. Kupując ten plugin, będziemy mieć możliwość dodania dowolnej liczby lokalizacji i poszczególnych cen dla nich. Jest to więc must have dla wszystkich sklepów, które sprzedają swoje produkty również poza granicami naszego kraju.

[kkstarratings]

Sklep na WooCommerce

Sklep na WooCommerce – wtyczki, których możesz potrzebować

Przed rozpoczęciem budowy sklepu internetowego musimy wybrać platformę, na której zostanie on wykonany. Możliwości jest całkiem sporo, a wybór może zależeć w dużej mierze od rozmiarów, które ostatecznie będzie taki sklep posiadał. Sklep na WooCommerce to idealne rozwiązanie dla mniejszych przedsięwzięć. Jeden ze sklepów, który stworzyłem na WooCommerce, posiada około 3000 produktów i sprawuje się bardzo dobrze.

Wtyczki WooCommerce

Zainstalowanie WordPress’a oraz wtyczki WooCommerce nie wystarczy do tego, aby sklep był w pełni funkcjonalny i dostarczał nam opcji, które są niezbędne. Aby tak się stało, musimy zainstalować szereg dodatkowych wtyczek do WooCommerce, które pozwolą rozbudować jego funkcje. W repertuarze znajdą się zarówno wtyczki darmowe, jak i płatne. Niestety, wtyczki płatne są niezbędne i bez nich ciężko będzie zbudować sensowny sklep.

WooCommerce

Po zainstalowaniu WordPressa oczywiście pierwszą wtyczką, którą musimy zainstalować, aby rozpocząć pracę z tworzeniem sklepu jest WooCommerce ? To właśnie ona pozwoli nam na sprzedaż naszych produktów.

All-in-One WP Migration

Wtyczka ta świetnie nadaje się do migracji sklepu czy wykonania kopii zapasowej. Co prawda nie ma ona w opcjach automatycznego wykonania kopii, jednak jej ogólne zastosowanie jest bardzo proste i skuteczne. W moim przypadku All-in-One WP Migration to must have!

UpdraftPlus WordPress Backup Plugin

Jeśli nie chcemy pamiętać o wykonywaniu regularnych kopii zapasowych naszego sklepu na WooCommerce, to idealnym rozwiązaniem będzie UpdraftPlus WordPress Backup Plugin. Jest to jedna z wtyczek, która pozwala na zaplanowanie tworzenia regularnych kopii zapasowych na serwerze.

Antispam Bee!

Jeżeli nasz sklep na WooCommerce jest połączony jednocześnie ze stroną firmową lub blogiem to ciekawym dodatkiem może okazać się Antispam Bee!. Wtyczka ta skutecznie zablokuje spam w komentarzach. Prędzej czy później każdy posiadacz witryny na WordPressie, który ma włączone komentarze, spotka się z falą spamu. Wtyczka Antispam Bee! Została przeze mnie przetestowana na kilku witrynach i muszę przyznać, że jej skuteczność jest naprawdę zadowalająca.

Birds Custom Login

Posiadając sklep na WooCommerce (lub jakiejkolwiek innej platformie) musimy liczyć się z tym, że użytkownicy będą zakładać konta oraz logować się do sklepu. Birds Custom Login pozwoli nam stworzyć indywidualną stronę logowania. Dzięki tej wtyczce odejdziemy od standardowego wyglądu strony logowania, którą oferuje nam WordPress i zaproponujemy użytkownikom coś zdecydowanie ciekawszego.

Flexible Checkout Fields

Wtyczka Flexible Checkout Fields dostępna jest zarówno w opcji darmowej jak i wersji pro, która jest płatna. Flexible Checkout Fields tworzy możliwość zarządzania polami zamówienia w WooCommerce. Dzięki niej zmienimy ich kolejność, dodamy etykiety czy własne pola np. pole danych do faktury, niestandardowych uwag do zamówienia itp. W moim przypadku darmowa wersja Flexible Checkout Fields jest wystarczająca.

Flexible Product Fields

Plugin ten daje możliwość stworzenia dodatkowych grup pól, które znajdą się na stronie produktu. Jest to więc must have każdego sklepu na WooCommerce, jaki oferuje produkty spersonalizowane. Np. sprzedajemy drewniane skrzynki z grawerem. Flexible Product Fields pozwoli dodać do stron produktowych pole, w którym użytkownik wpisze tekst do graweru. Istnieje możliwość ograniczenia ilości znaków, które można wprowadzić. Flexible Product Fields to wtyczka, którą również znajdziemy w wersji darmowej oraz płatnej. Wersja darmowa jest dla mnie w zupełności wystarczająca.

Flexible Shipping

Flexible Shipping od WP Desk jest wtyczką do WooCommerce, która pozwoli na ustawienie różnych metod wysyłki, a także skonfigurowanie reguł związanych z wagą, sumie zamówienia itp. Dzięki Flexible Shipping ustawimy różne koszty wysyłki dla ustawionych reguł lub stworzymy darmową wysyłkę od konkretnej kwoty zamówienia.

kk Star Ratings

Wtyczka ta umożliwi w prosty sposób dodanie danych strukturalnych pod oceny postu/produktu. Oceny te pojawią się w wynikach wyszukiwania w postaci gwiazdek. Więcej o wtyczce można przeczytać w osobnym artykule poświęconym tej wtyczce – kk Star Ratings – oceny w postaci gwiazdek

Loco Translate

Praktycznie zawsze znajdzie się kilka elementów w sklepie na WooCommerce, które wyświetlają się w języku angielskim. Aby to zmienić, nie musimy zapuszczać się w edycję kodu. Wystarczy wtyczka Loco Translate, która pozwala na tłumaczenie szablonów lub wtyczek. Często używałem tej wtyczki zarówno w sklepach, jak i na standardowych stronach zbudowanych na WordPressie. Wtyczka średnio pozwoliła mi na przetłumaczenie około 90% elementów – te pozostałe – no cóż ? nie zawsze bez wejścia w kod się da…

Product Import Export Plugin For WooCommerce – Import produktów

Product Import Export Plugin For WooCommerce to wtyczka do importowania oraz eksportowania produktów ze sklepu na WooCommerce. Bardzo przydatna, jeśli chcemy przenieść swoje produkty na inny sklep lub odwrotnie. Wtyczka radzi sobie znakomicie, a co więcej pozwala na przeniesienie nie tylko produktów wraz z ich parametrami, lecz także zdjęć – co ma ogromne znaczenie, jeśli produkty liczymy w setkach lub tysiącach. Licencja na pojedynczą stronę to $69.

Redirection

Redirection, czyli proste tworzenie przekierowań 301 w sklepie na WooCommerce. Sytuacji, w których niezbędne jest przekierowanie, zdarzy się zapewne wiele. Warto więc mieć tą wtyczkę zawsze pod ręką.

Under Construction

Tej wtyczki użyjemy przy tworzeniu nowego sklepu internetowego, jeśli robimy go bezpośrednio na serwerze. Under Construction udostępni treść witryny jedynie dla zalogowanego admina. Tak jak wspomniałem, wtyczki tej warto używać jedynie przy tworzeniu nowego sklepu internetowego – jeśli nasz sklep istnieje od dłuższego czasu i jest zaindeksowany, to włączenie trybu Under Construction zaszkodzi widoczności naszego sklepu w wyszukiwarce.

What The File

Wtyczka What The File pozwoli nam na szybkie sprawdzenie, jak nazywa się konkretny plik witryny będąc np. na stronie produktowej. What The File dodaje dodatkową sekcję na pasku administracyjnym widocznym w górnej części witryny po zalogowaniu. Wystarczy więc kliknąć w „What The File” i zobaczymy, który plik na serwerze musimy edytować, aby wprowadzić w nim zmiany w kodzie.

Aktywne Płatności WooCommerce

Aktywne Płatności WooCommerce od WP Desk stworzy funkcjonalność polegającą na ustawianiu kombinacji wysyłki. Krótko mówiąc – do każdej stworzonej formy dostawy możemy przypisać odpowiednią płatność. Np. Gdy użytkownik wybierze kuriera za pobraniem, to w panelu płatności będzie miał możliwą jedynie opłatę za pobraniem (wyłączone zostaną pozostałe jak przelew bankowy czy PayU).

WooCommerce Coupon Generator

Kody rabatowe w WooCommerce są możliwe do stworzenia między innymi przy pomocy wtyczki WooCommerce Coupon Generator. Pozwala ona na ustawianie typu rabatu, wartości kuponu, skonfigurowanie darmowej wysyłki dla użytkownika z kuponem, czy określenie daty wygaśnięcia kuponu. Oprócz tego będziemy w stanie wprowadzić ograniczenia użytkowania jak minimalna kwota zakupu lub czy kupon ma tyczyć się tylko jednego produktu lub danej kategorii produktów.

 

tworzenie stron internetowych wordpress i woocommerce

WooCommerce Drukowanie Zamówień i Etykiet Adresowych

Jest to następna wtyczka od WP Desk, która pozwoli na automatyczne drukowanie szczegółów zamówienia, drukowanie etykiet adresowych. Całość początkowo zostanie wygenerowana do pliku PDF. Licencja dla jednej strony to 99zł. Szczegóły wtyczki pod adresem: Drukowanie Zamówień i Etykiet Adresowych.

WooCommerce InPost

Wtyczka WooCommerce InPost od WP Desk jest niezbędna dla sklepów na WooCommerce, które chcą realizować wysyłkę swoich produktów do paczkomatów. WooCommerce InPost sprawi, że użytkownicy będą mogli wybierać paczkomat jako formę dostawy, otrzymają również mapkę z wyborem paczkomatu. Właściciel sklepu otrzyma możliwość tworzenia paczek, czy również generowania etykiet na paczki. Wtyczkę WooCommerce InPost otrzymamy za 199zł.

Płatności w WooCommerce

W tym przypadku mamy różne wtyczki do wyboru – zależy to od metody automatycznych płatności, którą chcemy stworzyć w naszym sklepie. WP Desk oferuje w tym przypadku 4 wtyczki, które pozwolą na integrację z Dotpay, PayU, Przelewy24 lub Tpay. Każda wtyczka to koszt 149zł. Jeśli chcemy, aby płatności w naszym sklepie były wygodne dla użytkownika to powinniśmy zdecydować się na przynajmniej jedną z powyżej wymienionych wtyczek. Adresy do wtyczek:

Dotpay,

PayU,

Przelewy24,

Tpay

WooCommerce RODO – WP GDPR Compliance

Wtyczka WP GDPR Compliance pozwoli nam w prosty sposób wdrożyć wymogi RODO do sklepu na WooCommerce takie jak zgody w formularzach, na stronie zamówienia, Zgody przy komentarzach itp.

Wtyczki SEO – WooCommerce

Nie możemy zapominać o optymalizacji sklepu, a w tym mogą nam pomóc różne wtyczki. Do dwóch najpopularniejszych możemy zaliczyć Yoast SEO lub All in One SEO Pack. Obie oferują podobne opcje i pozwolą w prosty sposób ustawić meta dane, stworzą plik sitemap.xml, ułatwią edytowanie plików takich jak robots.txt czy .htaccess i wiele, wiele innych.

W artykule podana została lista najczęściej używanych przeze mnie wtyczek, które pozwolą na stworzenie w pełni funkcjonalnego sklepu na WooCommerce. Oczywiście jest ich dużo więcej i rozbudowanie sklepu o dodatkowe funkcje zwykle opiera się na znalezieniu dodatkowej wtyczki i jej odpowiednie skonfigurowanie.

[kkstarratings]

visual composer

Visual Composer – Page Builder dla WordPressa

WPBakery Page Builder (Visual Composer) to wtyczka do WordPressa, która umożliwia tworzenie niesamowitych pod względem wizualnym stron w WordPressie na zasadzie „drag and drop”, czyli przeciągnij i upuść. Wtyczka kosztuje $34 i znajdziemy ją w envatomarket.

Visual Composer – zalety/wady

Wtyczka Visual Composer charakteryzuje się prostą obsługą oraz możliwością stworzenia ciekawych stron w krótkim czasie. Jednak zgranie i ustawienie niektórych elementów wymaga poświęcenia większej ilości uwagi. Największą wadą, na którą skarży się wielu użytkowników jest generowanie sporej ilości kodu, który obciąża dodatkowo WordPressa. Natomiast po ostatniej aktualizacji oraz w szablonach, które korzystają dodatkowo z wtyczek optymalizujących kod możemy znacząco poprawić szybkość wczytywania strony.

Aktualnie z wtyczki korzysta ponad 2 miliony stron, co może tylko dowodzić, że wtyczka świetnie przyjęła się na rynku. Ilość stron korzystających z VC nieustannie rośnie.

Visual Composer jako dodatek do szablonów

Visual Composer jest wtyczką dodawaną do wielu płatnych szablonów. Niestety minusem jest tutaj fakt, że zazwyczaj dodawany plugin jest nieaktualny co powoduje problemy z jego działaniem. Starsza wersja Visual Composera gryzie się z ostatnimi aktualizacjami WordPressa. Jednak gdy zakupimy wtyczkę osobno będziemy mieć możliwość pobrania aktualnej wersji po każdej aktualizacji wtyczki. Problem znika 🙂

Co do samej ceny – $34 – według mnie nie jest wygórowana w zamian za możliwości, które nam oferuje wtyczka.

Visual Composer dostępny jest w ponad 10 wersjach językowych – w tym mamy również język polski.

Zobacz również: Sklep na WooCommerce – Wtyczki, których możesz potrzebować

Dodatki do Visual Composera

Aktualnie jesteśmy w stanie dokupić ponad 200 dodatków do tej wtyczki. Dzięki tak dużej ilości jej możliwości są wręcz nieograniczone. Praktycznie wszystko co „zaprojektujemy w głowie” możemy bez problemu przenieść do rzeczywistości przy pomocy Visual Composera.

Tryb Frontend / Backend w Visual Composer

Visual Composer pozwoli nam tworzyć strony internetowe korzystając z dwóch edytorów – Frontend i Backend.

Możemy więc tworzyć kolumny z elementami zarówno od strony panelu administracyjnego WordPressa, jak i z rzeczywistego widoku strony internetowej.

Tworzenie strony przy pomocy wtyczki Visual Composer

Tworzenie strony ogranicza się do jej utworzenia w panelu WordPressa w sposób tradycyjny – Menu: Strony -> Dodaj nową oraz z widoku edycji tej strony przejścia na edytor od Visual Composera. Kolejne etapy to dodawanie poszczególnych rzędów, a w nich odpowiednich elementów.

tworzenie strony visual composerdodatki visual composer

Każdy kontener jesteśmy w stanie edytować przypisując mu marginesy, tło, animacje, efekt parallaxu i inne…

Kontenery możemy w prosty sposób dzielić na dwie lub więcej kolumn, w różnych wariantach jeśli chodzi o szerokość:

dzielenie kolumn visual composer

Oprócz trybu, w którym wszystko ustawiamy samodzielnie możemy skorzystać z wgranych szablonów. Ich ilość także jest spora…

szablony visual composer

Visual Composer, a SEO

Wtyczka Visual Composer jest kompatybilna z wtyczką Yoast SEO, dzięki czemu każda z nowo utworzonych stron może być w prosty sposób zoptymalizowana przy jej pomocy.

Istnieje sporo darmowych builderów podobnych do Visual Composera, lecz posiadają one znacznie mniej opcji oraz nie są kompatybilne z SEO wtyczkami.

Podsumowując wtyczka Visual Composer daje ogromne możliwości tworzenia stron internetowych różnego rodzaju. Wykorzystanie jej w odpowiedni sposób pozwoli łatwo nadać dynamiki każdej stronie internetowej poprzez możliwość dodawania animacji do poszczególnych elementów witryny. Wtyczka co prawda generuje sporą ilość kodu, lecz poprzez zoptymalizowanie go przykładowo wtyczką Autoptimize jesteśmy w stanie zapewnić stronie zadowalający wynik szybkości.

[kkstarratings]

all-in-one-wp migration

Przenoszenie strony na nowy serwer/domenę – WordPress

Przenoszenie strony na WordPressie jest niezwykle prostym zabiegiem, jeśli wiemy z jakich wtyczek skorzystać. Przy ręcznym kopiowaniu plików może wystąpić po drodze mnóstwo problemów. Taka metoda zajmuje również wiele czasu. Zobacz jak szybko i bezproblemowo przenieść całą stronę na WordPressie na inny serwer oraz domenę, za pomocą wtyczki All-in-One WP Migration.

All-in-One WP Migration

All-in-One WP Migration jest wtyczką, która pozwala na przeniesienie całej strony na WordPressie na inny serwer oraz domenę. Wtyczka jest prosta w obsłudze i nie wymaga zaawansowanej konfiguracji. Przenosi zarówno bazę danych jak i media, wtyczki, szablony oraz ustawienia. Możemy ją wykorzystać również do stworzenia kopii zapasowej naszej strony. Oczywiście podobnych wtyczek jest wiele, także All-in-One WP Migration nie jest jedyną, która umożliwia taką migrację.

Jak przenieść stronę na WordPressie na inny serwer/domenę za pomocą All-in-One WP Migration

Po instalacji wtyczki będzie ona widniała w lewym panelu jako osobna zakładka:

allinone

Opcje wtyczki pozwalają na export, import oraz tworzenie kopii zapasowej naszego wordpressa:

opcje all in one

Jeśli chcemy przenieść konkretną stronę na inny serwer oraz domenę, wystarczy zainstalować wtyczkę All-in-One WP Migration oraz przejść do sekcji Export. Będziemy tam mieli możliwość stworzenia pliku z kopią strony i wyeksportowania go do pliku czy na FTP, do dysku Google itd.

eksport all in one

Osobiście korzystam z exportu do pliku, czyli opcji pierwszej.

Po kliknięciu „File” rozpoczyna się etap tworzenia kopii:

proces eksportu

Po zakończeniu zobaczymy okno, z którego będziemy mogli pobrać plik na dysk:

okno pobrania pliku

Na tym etapie kończymy eksportowanie. Na docelowym serwerze instalujemy nowego, czystego WordPressa oraz od razu wtyczkę All-in-One WP Migration. Tym razem zależy nam na zaimportowaniu pliku. Wchodzimy więc w zakładkę Import oraz wybieramy importowanie z pliku:

import

Kolejno znajdujemy na dysku wyeksportowany wcześniej plik oraz importujemy go.

import plikow

Po załadowaniu się pliku wyskoczy nam ostrzeżenie, że proces może zamienić bazę danych, media i pozostałe pliki oraz aby upewnić się, że posiadamy kopie zapasową strony. Importujemy stronę na czystą wersję WordPressa, więc nie potrzebujemy jej kopii zapasowej. Przechodzimy więc dalej klikając „Proceed”:

all in one zakonczenie

Ostatecznie otrzymamy informację o pozytywnie zakończonym imporcie.

all-in-one-zakonczenie-aktualizacja

W punkcie pierwszym klikamy na „Permalinks Settings”. Wyskoczy nam nowa karta, w której będzie trzeba zaktualizować bazę danych:

aktualizacja-bazy-danych

Po jej aktualizacji możemy zalogować się do WordPressa. W ten oto prosty sposób jesteśmy w stanie przenieść całą stronę na nowy serwer oraz domenę. Wtyczka nie wymaga od nas zamiany adresów w bazie danych. Wszystko robi za nas.

[kkstarratings]

breadcrumbs

Breadcrumb NavXT – Okruszki na WordPress’ie

Breadcrumbs (okruszki chleba) to nawigacja, którą możemy umieścić na naszej stronie internetowej. Pokazuje ona użytkownikowi, w której konkretnie lokalizacji się znajduje. Co daje w SEO? Możemy zaimplementować dane strukturalne pod okruszki, dzięki którym wyświetlane będą w SERPie. Sprawdź jak w prosty sposób zrobić to na WordPress’ie.

Breadcrumb NavXT

Breadcrumb NavXT to prosta w użyciu i skuteczna wtyczka, która zaimplementuje okruszki na naszej stronie internetowej. Po instalacji wtyczki wystarczy, że przejdziemy do sekcji Wygląd -> Widgety i z listy dostępnych widgetów dodamy Breadcrumb NavXT do sidebara.

breadcrumb-navxt

Sam korzystam z tej wtyczki i jest ona zaimplementowana na samej górze w sidebarze z prawej strony. Dzięki wtyczce uzyskamy ładną i przejrzystą nawigację w wynikach wyszukiwania zamiast standardowego adresu URL.

przyklad bugno breadcrumbs

Ustawienia wtyczki Breadcrumb NavXT

Po dodaniu wtyczki do sidebara wyświetli nam się mini panel podstawowych ustawień, w którym ustawimy tytuł sekcji z okruszkami, to czy okruszki mają być linkami lub czy będą ukryte na stronie głównej.

breadcrumb opcje

Na tym jednak nie kończą się ustawienia wtyczki Breadcrumb NavXT. Pozostałe znajdziemy w sekcji Ustawienia -> Breadcrumb NavXT.

W tym miejscu w zakładce „General” ustawimy separator okruszków, dodamy numer strony w okruszkach w przypadku paginacji, ustawimy schemat generowania okruszków na stronach paginacji, wybierzemy, czy chcemy, aby pierwszym okruszkiem była strona główna.

Kolejne zakładki jak „Post Type”, „Taxonomies” czy „Miscellaneous” pozwalają na ustawienie schematów dla postów, stron, kategorii, hierarchii, schematu dla strony autora, stron wyszukiwania, strony 404 itp. Osobiście nic tu nie zmieniałem – standardowe ustawienia są odpowiednie.

Breadcrumbs – Czy warto?

Okruszki świetnie prezentują się w wynikach wyszukiwania oraz z pewnością rzucają się w oczy zwiększając tym samym szansę kliknięcia właśnie w ten wynik wyszukiwania. Warto więc wdrożyć je na naszym WordPressie, biorąc pod uwagę fakt, że nie zajmie nam to wiele czasu.

[kkstarratings]

portale spolecznosciowe

Social Media na WordPress’ie – Polecane wtyczki

Prowadząc własną stronę internetową lub bloga na WordPressie w końcu przyjdzie taki czas, w którym będziemy chcieli pozyskiwać ruch także z social media. Założymy więc fanpage na Facebooku czy konto na LinkedIn itp. Wraz z tym warto pokazać użytkownikom wchodzącym na naszą stronę www, że nasze profile w social mediach istnieją. Dzięki temu będą mogli oni na bieżąco być informowani o nowościach również na swoich kontach.

Obecnie sam posiadam dwie wtyczki, które pozwalają na zachęcenie użytkownika do polubienia strony na Facebooku, udostępnienia jej lub poszczególnych wpisów. Mowa o udostępnianiu nie tylko na facebooku, ale również na linkedin, twitter czy google+ oraz innych portalach.

AddToAny Share Buttons – Udostępnianie wpisów w portalach społecznościowych

AddToAny Share Buttons jest wtyczką, która umożliwia użytkownikom szybkie udostępnienie wpisu na portalach społecznościowych. AddToAny Share Buttons wyróżnia rozbudowana możliwość konfiguracji, dzięki której na pewno dostosujemy wygląd wtyczki do naszych upodobań oraz idealnie wpasujemy ją w motyw naszej strony.

Po instalacji wtyczkę znajdziemy w Ustawienia -> AddToAny.

Na karcie “Standard” wtyczki ustawimy wielkość ikon, buttony, dodamy button uniwersalny jeśli zachodzi taka potrzeba, ustawimy nagłówek, położenie czy skonfigurujemy wtyczkę według dodatkowego kodu CSS lub JavaScript.

Wtyczka daje możliwość wyboru naprawdę ogromnej ilości portali:

wybór portali społecznościowych

Ustawienie miejsca wyświetlania wtyczki także nie będzie sprawiało problemu:

ustawienie położenia addtoany

Na screenach są przedstawione moje własne ustawienia, dzięki którym uzyskałem taki efekt:

efekt add to any

Dzięki tej wtyczce użytkownicy będą mogli bardzo szybko udostępnić na swoich kontach wpis prosto z bloga.

Facebook Widget – Widget do “lajkowania” z sidebara

Kolejna wtyczka, którą warto się zainteresować to Facebook Widget. Wtyczka ta pozwoli nam umieścić dodatkowy widget w sidebarze zachęcający do polubienia naszej strony na Facebooku.

Facebook widget

Po zainstalowaniu wtyczki będzie ona widniała w liście widgetów. Gdy dodamy ją do sidebara będziemy mogli ustawić konfigurację:

Konfiguracja facebook widget

Możemy śmiało testować różne konfiguracje i dostosować wtyczkę do naszych potrzeb.

LinkedIn – Odznaka twojego profilu publicznego

Tym razem nie mówimy o wtyczce do WordPressa, jednak w bardzo prosty sposób będziemy w stanie dodać na stronę „Odznakę profilu publicznego” od LinkedIn.

Aby utworzyć odznakę przechodzimy na swoje konto na LinkedIn, edytujemy profil publiczny, a w nim na dole z prawej strony będziemy mieć opcję:

Odznaka profilu na LinkedIn

Po przejściu w „Stwórz odznakę profilu publicznego” zostaniemy przeniesieni do krótkiej instrukcji i konfiguracji.

Krok pierwszy to zaimplementowanie skryptu na naszej stronie. Jeśli wiemy, że odznakę wstawimy w sidebar i będzie ona widniała na każdej naszej podstronie to musimy podany przez LinkedIn skrypt umieścić w pliku header.php w sekcji <head>.

Krok drugi to jedynie skonfigurowanie wyglądu odznaki. Mamy do wyboru dwa rodzaje odznaki – jeden przeznaczony do umieszczenia w głównym kontenerze strony, a drugi do osadzenia w sidebarze. LinkedIn pozwala na wybranie dwóch wersji kolorystycznych – jasnej i ciemnej:

wybór wersji kolorystycznej odznaki linkedin

W obydwu przypadkach wybieramy również rozmiar, który nas interesuje, a kolejno kopiujemy podany przez LinkedIn kod. Możemy wkleić go w dowolnym miejscu na stronie, czy w sidebarze.

Jeśli chcemy umieścić kod w sidebarze to z dostępnych widgetów wybieramy „Tekst” i w nim przechodzimy na opcję edytora tekstowego, gdzie wkleimy kod pobrany z LinkedIn:

edytor tekstowy dodawanie linkedin

Po zapisaniu nasza „odznaka” będzie widniała w wybranym przez siebie miejscu.

Aktualnie nie korzystam z odznaki od LinkedIn, lecz być może w najbliższym czasie zaimplementuje ją na stałe w moim WordPressie 🙂

Polecam wykorzystanie tych lub innych wtyczek na swoich stronach oraz tym samym umożliwianie szybkiego udostępniania wpisów innym użytkownikom prosto ze strony internetowej. Jest to wygodne i może zapewnić nam dodatkowy ruch na stronie płynący z portali społecznościowych.

[kkstarratings]

usuniecie category z adresu

Usunięcie /category/ z adresu kategorii na WordPressie

Jak już zostało to wspomniane w artykule o przyjaznych adresach URL, warto zadbać o ich odpowiednią strukturę. WordPress automatycznie dodaje do adresów URL kategorii katalog /category/. Możemy się go w szybki sposób pozbyć – jak to zrobić?

Najpierw jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy go usuwać, a zamienić wystarczy, że wejdziemy w ustawienia naszego WordPress-a -> Bezpośrednie odnośniki oraz wpiszemy interesującą nas frazę w polu “Alias kategorii”:

Alias kategorii

Na obrazku widać, że wpisałem słowo “kategoria”. Po zapisaniu nasz adres kategorii zamiast posiadać standardowo /category/ będzie miał /kategoria/.

W tym miejscu możemy również edytować alias tagów.

Natomiast my dążymy do optymalizacji adresów URL oraz ustawień, które pozwolą nam usunąć zbędne elementy z adresu.

Sposób 1 – Yoast SEO

Pierwszym sposobem na usunięcie /category/ z adresu URL będzie skorzystanie z wtyczki Yoast SEO, która służy do ogólnej optymalizacji strony pod SEO.

Opcja umożliwiająca nam usunięcie /category/ znajduje się w Zaawansowane -> Bezpośrednie odnośniki:

Yoast SEO - bezpośrednie odnośniki

Po zaznaczeniu opcji “Usuń” będziemy mogli cieszyć się przyjaznym adresem URL kategorii bez zbędnych dodatków.

Sposób 2 – WP No Category Base

Innym sposobem może być zainstalowanie wtyczki WP No Category Base. Nie musimy jej konfigurować – wystarczy instalacja i włączenie po czym /category/ znika z adresu URL kategorii.

Jeśli dopiero budujemy naszą stronę internetową i nie jest ona zaindeksowana w przeglądarce to zastosowanie powyższych wskazówek wystarczy. Jednak, gdy nasza strona istnieje, a adresy URL kategorii zostały już zaindeksowane należy zrobić przekierowanie 301 ze starych na nowe adresy.

Przykład:

Adres przed usunięciem /category/:

https://bugno.net/category/seo

Adres po usunięciu /category/:

https://bugno.net/seo

W takim przypadku adres z przed usunięcia musimy przekierować na adres po usunięciu. Do wykonania przekierowania polecam wtyczkę Redirection, która jest bardzo prosta w obsłudze.

[kkstarratings]

darmowe zdjecia

Darmowe zdjęcia na bloga – skąd pobierać?

Każda strona internetowa czy blog wykorzystuje zdjęcia. Dzięki nim całość wygląda znacznie ciekawiej i przykuwa uwagę. Dobranie odpowiedniego zdjęcia głównego do wpisu może nawet kilkakrotnie zwiększyć zainteresowanie użytkowników konkretnym postem. Jednak nie każdego stać na wykupienie sobie pakietu zdjęć na portalach stockowych. Skąd zatem brać darmowe zdjęcia na swojego bloga?

Google Grafika?

Wyszukiwarka grafiki Google wyszukuje tysiące zdjęć, jednak nie są one darmowe. Są to grafiki objęte prawem autorskim. Wykorzystując czyjeś zdjęcia pochodzące z wyszukiwarki grafiki w Google, łamiemy prawo. Dla wielu osób wydaje się to czymś banalnym, jednak takie nie będzie, gdy dostaniemy wezwanie sądowe do zapłaty.

Jeśli chcemy korzystać z grafik pochodzących z wyszukiwarki grafiki Google, należy podczas wyszukiwania przejść w zakładkę “Narzędzia”, kolejno “Prawa do użytkowania” oraz wybrać “Oznaczone do ponownego wykorzystania z modyfikacją” lub “Oznaczone do ponownego wykorzystania”. Zależy, czy zdjęcie będziemy modyfikować, czy też nie.

Google Grafika

Istnieje jednak kilka portali, które oferują darmowe zdjęcia wysokiej jakości do użytku komercyjnego. Według mnie zdecydowanym faworytem jest Pixabay.

Pixabay

Pixabay to portal udostępniający nam obrazy oraz video do dowolnego użytku. Możemy je pobierać w różnych rozdzielczościach, upubliczniać czy także modyfikować w dowolny sposób – bez ograniczeń. Przy pobieraniu zdjęć widnieje zapis:

pobieranie pixabay

Unsplash

Unsplash to kolejny portal oferujący darmowe zdjęcia do wykorzystania. Posiada sporą bazę zdjęć i na pewno znajdziemy tam zdjęcia, które wykorzystamy na naszym blogu.

Gratisography

Gratisography przyda się każdemu blogerowi. Mnóstwo wysokiej jakości zdjęć z pewnością znajdzie zastosowanie we wpisach, jako obrazki główne itp.

Freeimages

Darmowe zdjęcia oraz ilustracje posegregowana w kategoriach – aktualna ich liczba to 390 122.

Płatne źródła

Miejsc, gdzie znajdziemy płatne zdjęcia na bloga czy stronę internetową jest na prawdę wiele. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć:

  • Adobe Stock
  • Fotolia
  • Istockphoto
  • Shutterstock

[kkstarratings]

kk Star Ratings

kk Star Ratings – oceny w postaci gwiazdek

Każdy kto korzysta z wyszukiwarki Google zauważy, że niektóre wyniki wyszukiwania posiadają dodatkowe elementy, które urozmaicają ich wygląd oraz wręcz skłaniają do kliknięcia właśnie w ten wynik. Mowa tutaj o danych strukturalnych, które z pewnością warto mieć zaimplementowane na swojej stronie internetowej. Dziś zajmiemy się konkretnie ocenami wpisów/stron i świetną wtyczką do tego – kk Star Ratings.

Niby nic nie znaczące oceny pod wpisami na blogu, na które wydaje się mało osób zwraca uwagę. Jednak wystarczy, że tylko część z użytkowników doda ocenę wpisu przyznając nam konkretną ilość gwiazdek, aby wynik wyszukiwania był znacznie bardziej atrakcyjny:

wynik wyszukiwania bugno net

Gwiazdki i ocena, o których mowa wyżej pojawiają się w wynikach wyszukiwania, dzięki czemu nasz wpis staje się o wiele bardziej widoczny.

W zaimplementowaniu danych strukturalnych pod oceny bardzo pomocna będzie wtyczka do WordPressa – kk Star Ratings – darmowa wtyczka, bardzo prosta w konfiguracji.

Po zainstalowaniu wtyczki otrzymamy dostęp do konfiguracji w panelu WordPressa:

kk star ratings w panelu wordpress

Po wejściu w “Settings” skonfigurujemy główne ustawienia wtyczki:

Widoczność – czy aktualnie oceny mają pojawiać się pod wpisami, czy też nie.

Ustawienia wtyczki kk star ratings

Placement – ustawienia dotyczące wyświetlania ocen na stronach – stronie głównej, archiwach, postach, stronach. Zablokujemy tu również możliwość głosowania w archiwach.

Ulokowanie ocen we wpisie

Kolejne elementy ustawień to wykluczenie na poszczególnych kategoriach, prośba o podłączenie danych strukturalnych, dzięki którym Google zaindeksuje nam wpis z przyciągającymi uwagę gwiazdkami, zablokowanie głosowania więcej niż raz z jednego adresu IP.

ustawienia dodatkowe w kk star ratings

Niezbędne będzie ustawienie legendy. To jak będzie wyświetlała się ilość ocen zależy od nas. Według mnie najlepszym rozwiązaniem będzie: Ocena: [avg] z: [total]. Skrót ten pozwoli na wyświetlanie konkretnej oceny oraz ogólnej ilości głosów. Możemy jednak skorzystać ze ściągi dostarczanej od kk Star Ratings i ustalić sobie legendę według własnego upodobania:

ustawienie legendy w kk star ratings

Kolejne opcje pozwolą nam ustawić pozycję wyświetlania ocen na stronach, szybkość wypełniania gwiazdek oraz tekst dotyczący zachęcenia do oceny, podziękowania za ocenę, czy wiadomość błędu:

ustawienia tekstu i pozycji w kk star ratings

To by było na tyle, jeśli chodzi o główne ustawienia i to praktycznie wystarczy, aby oceny wyświetlały się pod wpisami lub na stronach, a także w wynikach wyszukiwania.

W drugiej zakładce “Stars” dostosujemy wygląd gwiazdek, a konkretnie ich ilość, długość i szerokość w pixelach. Dodatkowo możemy zmienić kolory gwiazdek, dzięki czemu będziemy w stanie dopasować je do kolorystyki naszej strony internetowej.

Wtyczka kk Star Ratings jest wtyczką godną polecenia i wartą instalacji na swoim WordPressie. W szybki i prosty sposób zdołamy zwrócić uwagę użytkowników korzystających z wyszukiwarki, co może skutkować większą ilością wartościowego ruchu na stronie.

[kkstarratings]

wp-spam-shield

WP-SpamShield – ochrona twojego WordPressa przed spamem

SPAM – coś co drażni każdego właściciela stron na popularnym CMSie jakim jest WordPress. Codzienne powiadomienia i setki komentarzy trafiających do spamu. Jest to z pewnością problem, którego każdy z nas chciałby się pozbyć. Ja się go pozbyłem – czas na Ciebie!

Nie tylko spamerskie komentarze mogą nas drażnić. Jeśli na naszej stronie udostępniamy opcję rejestracji to możemy liczyć na kilkadziesiąt kont zakładanych każdego dnia przez roboty na naszej stronie. Myślisz, że captcha pomoże? Nie pomoże … Przerabiałem już różne jej rodzaje – rejestracje przez roboty pojawiały się nadal w niezmienionej ilości.

Wraz z instalacją WordPressa otrzymujemy wtyczkę do walki ze spamem, którą jest Akismet. Nie dość, że musimy za korzystanie z niej zapłacić, to w dodatku jej działanie pozostawia wiele do życzenia.

Opis wielu innych wtyczek dla WooCommerce został umieszczony we wpisie: Sklep na WooCommerce – Wtyczki, których możesz potrzebować

Pozbądź się spamu wraz z WP-SpamShield

WP-SpamShield wspaniała wtyczka do walki ze spamem, która nie wymaga konfiguracji. Oczywiście mamy dostępnych kilka dodatkowych opcji, jednak nie musimy z nich korzystać, aby nasza strona uwolniła się od spamu – zarówno tego w postaci nowych komentarzy, jak i tego w postaci nowo zarejestrowanych kont.

Po instalacji i włączeniu wtyczki nie pozostaje nam nic innego jak cieszyć się spokojem. Żadna wtyczka, którą testowałem nie dała tak świetnych efektów. Polecam wszystkim wypróbowanie WP-SpamShield na swoich stronach!

[kkstarratings]