blog firmowy

Wpływ bloga firmowego na efekty w SEO

Wartościowy blog w obecnych czasach bardzo różni się od tego, z czym mieliśmy styczność jeszcze kilka lat temu. Regularne prowadzenie wartościowego dla użytkownika bloga niesie za sobą mnóstwo korzyści, z których nie warto rezygnować.

Kreowanie wizerunku eksperta

Dzielenie się wiedzą z użytkownikami na blogu daje nam możliwość nie tylko kontaktu z klientami np. w komentarzach, lecz również pokazuje, że jesteśmy ekspertami w danej dziedzinie.

W przypadku sklepów internetowych może być świetnym miejscem do prezentowania w szczegółowy sposób swoich produktów. We wpisach możemy dodawać odnośniki do produktów, które znajdują się w sklepie co korzystnie wpłynie na sprzedaż. Oprócz tych standardowych zalet warto skupić się jeszcze nad tym, jaki wpływ ma blog na pozycjonowanie.

korzyści seo

Główne SEO korzyści płynące z posiadania bloga

Do jednych z najważniejszych zalet możemy zaliczyć:

  • Zwiększenie ilości podstron w serwisie,
  • Zwiększenie widoczności całej strony w wyszukiwarce,
  • Możliwość poprawienia linkowania wewnętrznego,
  • Odwiedziny na blogu zwiększą CTR,
  • Wartościowe treści na blogu są znacznie częściej udostępniane przez użytkowników w mediach społecznościowych oraz linkowane. Możemy więc zdobyć dodatkowy ruch oraz linki do domeny.
  • Użytkownicy będą spędzali więcej czasu na naszej stronie co przełoży się na wzrost jakościowego ruchu w domenie.

Częstym błędem jest umieszczanie bloga firmowego pod inną domeną. W takim przypadku nie czerpiemy praktycznie żadnych SEO korzyści z prowadzenia takiego bloga. Najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie go w katalogu /blog/ głównej domeny. Wtedy jego adres główny będzie wyglądał tak:

https://przykladowyadres.pl/blog/

Pamiętajmy jednak, że zarówno stronę jak i blog należy poprawnie zoptymalizować pod wymogi wyszukiwarek.

Co więcej, jeśli dla naszej głównej domeny prowadzimy działania związane z SEO i pozycjonowaniem strony to będą one miały również wpływ na bloga, gdy znajduje się on w domenie głównej. W ten sposób artykuły szybciej będą zdobywać wyższe pozycje w wyszukiwarce.

optymalizacja bloga

Optymalizacja artykułów pod konkretne słowa kluczowe

Artykuły powinny być zoptymalizowane pod konkretne słowa kluczowe. Przy doborze słów kluczowych do artykułów korzystajmy z Google Keyword Planner’a. Jeśli blog będzie postawiony na WordPressie, to do optymalizacji znakomicie nada się wtyczka Yoast SEO. Dzięki niej pod każdym artykułem będziemy mieli listę rzeczy, które należy poprawić, aby artykuł był lepiej zoptymalizowany. W wersji darmowej możemy taką listę otrzymać do wybranego jednego słowa kluczowego. Wersja płatna pozwala na sprawdzanie optymalizacji pod więcej słów kluczowych.

Analiza yoast seo wordpress

Ogólne zasady dotyczące optymalizacji treści znajdziesz w artykule: Optymalizacja treści – po co i dlaczego?

Ponadto musisz uważać na kanibalizację słów kluczowych – sprawdź jak tego uniknąć!

Wygląd artykułów w wynikach wyszukiwania

Implementacja fragmentów rozszerzonych do artykułów na blogu będzie świetnym rozwiązaniem, które uatrakcyjni ich widok w wynikach wyszukiwania. Wystarczy prosty zabieg w postaci dodania fragmentów rozszerzonych dotyczących ocen artykułu. W takim przypadku wynik wyszukiwania będzie wyświetlany wraz z przykuwającymi wzrok gwiazdkami:

Dane strukturalne pod oceny

Sprawdź jak szybko i bezproblemowo wdrożyć oceny artykułów na WordPressie: kk Star Ratings – oceny w postaci gwiazdek

Częstotliwość aktualizacji bloga

Aby użytkownicy widzieli, że blog żyje, a także chętnie do niego powracali konieczne będzie regularne dodawanie artykułów. Optymalnym rozwiązaniem jest dodawanie około dwóch artykułów tygodniowo. Oczywiście czym więcej tym lepiej, lecz musimy dobrze rozplanować dodawanie artykułów, aby nie okazało się szybko, że na początku wyczerpiemy mnóstwo tematów, a wymyślenie później każdego nowego wpisu będzie istną katorgą.

Częsta aktualizacja to nie tylko plus dla użytkowników, lecz również dla Google. Robot zauważy, że strona regularnie się rozwija, posiada wartościowy dla użytkownika content. Samo posiadanie bloga więc nie wystarczy, aby czerpać korzyści związane z SEO. Regularne aktualizacje to podstawa.

[kkstarratings]