wycofywane produkty ecommerce

Wycofywane produkty w E-commerce

Dodawanie produktów w sklepie internetowym to bardzo istotny element mający wpływ na widoczność sklepu w wyszukiwarce oraz rozwój sklepu, zwiększenie przychodów. Warto, aby właściciele sklepów internetowych aktualizowali swoje serwisy dodając do nich nowe produkty. Jednak nie zawsze jest tak, że dodaje się produkt do sklepu internetowego. Co robić w przypadku sytuacji odwrotnej, czyli chęci usunięcia produktu ze sklepu?

Czy opłaca się usunąć produkt ze sklepu?

Jeśli stan magazynowy konkretnego produktu wskazuje na 0 sztuk i jesteśmy świadomi tego, że w najbliższym czasie nie będziemy mieć dostawy lub po prostu chcemy wycofać z różnych innych przyczyn produkt ze sprzedaży, to co powinniśmy w takiej sytuacji zrobić z punktu widzenia SEO?

Na pewno nie usuwać tego produktu ze sklepu

W takim przypadku skutkiem będzie pojawienie się w informacji w Google Search Console o wykrytym błędzie 404. Co więcej, jeśli do tego produktu prowadziły linki z zewnątrz to stracimy ich moc.

Rozwiązanie sytuacji z wycofywanymi produktami

Pierwszym pomysłem, na który można wpaść to przekierowanie adresu tego produktu na inny (zbliżony) lub kategorię, w której się znajdował. To rozwiązanie natomiast też nie przyniesie nam najlepszego efektu.

Pamiętajmy, że strona musi się rozwijać. Rosnący site działa na korzyść, choćby nawet z tego powodu, że każda nowa podstrona to miejsce na kolejne działania optymalizacyjne oraz dodatkowe słowa kluczowe.

W przypadku wycofywanych produktów w sklepie internetowym najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie tego produktu, lecz oznaczenie go jako niedostępnego w sprzedaży. Aby zachęcić użytkownika do pozostania w sklepie internetowym warto na podstronie wycofanego produktu dodać panel z proponowanymi innymi produktami z tej samej kategorii.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nasz site strony nie spadnie. W przypadku linków zewnętrznych do produktu strona nadal będzie posiadała moc płynącą z tych linków. Zyskujemy też większą szansę na konwersję oraz zatrzymanie użytkownika przez dłuższy czas w serwisie.

[kkstarratings]