zaplecze seo

Zaplecze SEO – zrób to sam!

Budowa zaplecza SEO aktualnie wymaga od nas znacznie więcej wysiłku niż dawniej. Aby nasze zaplecze SEO przyniosło efekty, musi być szczegółowo dopracowane, a każda z poszczególnych stron powinna być wartościowa. Zajmiemy się więc najważniejszymi elementami, których nie może zabraknąć podczas budowania zaplecza.

Dlaczego potrzebuję zaplecza SEO?

Jeśli chcesz pozycjonować swoją stronę internetową to jednym z kluczowych elementów, o jaki musisz zadbać to linki prowadzące do twojej witryny. Czasy się zmieniły i nie chodzi tutaj o śmieciowe linki z przestarzałych katalogów SEO, lecz mocne linki prowadzące do naszej strony z innych wartościowych stron, dostarczających użytkownikowi ciekawych i pożytecznych informacji.dlaczego potrzebuję zaplecza SEO

W tych czasach z pewnością o takie linki nie łatwo… Z pomocą może przyjść nam zaplecze SEO, które dostarczy konkretnej ilości linków (wszystko zależy od wielkości zaplecza). Jeśli zaplecze zostanie zbudowane tak jak należy, a treść naszych stron będzie wartościowa dla użytkownika, to również linki płynące z takich miejsc dadzą nam korzyść.

Decydując się na budowę zaplecza SEO od początku starajmy się jak najbardziej o to, aby zaplecze nie składało się z kilku stron posiadających kompletnie nieprzydatną treść, a postawmy w zamian za to na jakość. Google likes high quality…

Odpowiadając na pytanie z nagłówka, czyli dlaczego potrzebuję zaplecza SEO – solidne zaplecze to ogromne możliwości pozyskiwania wysokiej jakości linków, a co więcej pełna kontrola nad linkami.

Od czego zacząć?

rozpoczęcie budowy zaplecza

Budowę własnego zaplecza SEO należy zacząć od określenia ilości stron, które chcemy zrobić, ich tematyki oraz wyboru skryptów, na których to będziemy stawiać strony zapleczowe. Od początku trzymajmy się planu, abyśmy w trakcie jego realizacji się nie pogubili…

Pamiętajmy tylko, że tworzone przez nas strony muszą być przyjazne zarówno dla robotów, jak i użytkowników.

Pomysł na zaplecze SEO

pomysł na zaplecze seo

Szukając pomysłów na zaplecze mamy sporo możliwości. Strony zapleczowe mogą być blogami, poradnikami, stronami typu zrób to sam i wiele, wiele innych. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń.

Domena

Domena i hosting to elementy, o które powinniśmy zadbać od samego początku. W tym miejscu, jeśli chodzi o domeny to warto wybierać domeny z historią tzn. używane. Domeny są jak wino, im starsze tym lepsze. Jednak kupując domeny używane należy uważać. Narzędzia takie jak ahrefs, czy majestic pomogą nam ustalić linki prowadzące do domeny – przejrzyjmy je i sprawdźmy, czy przypadkowo nie są to śmieciowe linki w dużych ilościach, które mogą utrudnić nam późniejszą pracę z taką domeną. Jeśli znajdziemy ciekawą domenę, lecz posiada ona niezbyt satysfakcjonujące linki to warto rozważyć ich usunięcie poprzez użycie narzędzia Google Disavow Tool.

Szczegółowy opis czyszczenia profilu linków znajduje się w artykule: Disavow tool – Zrzekanie się linków przychodzących

Chcąc uzyskać różnorodność adresów IP domen, dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z narzędzia RocketIPs, które to pozwoli nam zdywersyfikować adresy IP naszych domen.

Skrypty

Kolejny krok, jaki musimy zrealizować w przypadku budowy zaplecza SEO to dobór skryptów, które wybierzemy do postawienia stron. Większości z nas w obecnej chwili do głowy wpadnie wordpress. Oczywiście jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych skryptów, daje ogromne możliwości, jest przyjazny dla użytkownika, posiada mnóstwo wordpressdarmowych templatek do wykorzystania. Jednak w przypadku zaplecza dywersyfikacja dosłownie wszystkiego jest jak najbardziej zalecana. Nie ograniczajmy się jedynie do WordPress’a – skorzystajmy także z innych skryptów np. Joomla.

Szablony

Mnóstwo osób popełniało błąd jakim jest wykorzystanie zarówno jednego skryptu do budowy zaplecza SEO jak i wykorzystywania jednego i tego samego szablonu. Zaplecze SEO powinno być jak najbardziej zróżnicowane więc wykorzystywanie regularnie tych samych elementów takich jak szablony nie będzie dobrym pomysłem. Jeśli popełnimy błąd Google bardzo szybko może wykryć nasze strony zapleczowe i w takim przypadku nie przyniosą nam one już żadnych korzyści.

Wysokiej jakości content

content-w-zapleczu-seoDoszliśmy więc do jednego z najważniejszych elementów, o które należy zadbać w trakcie budowy zaplecza SEO. Mówimy tutaj o treści stron. Treść powinna być oczywiście unikalna, poprawna gramatycznie i ortograficzne, a także musi dostarczać użytkownikowi wartościowych informacji. Treść należy zoptymalizować – szczegóły w tym temacie znajdują się w poprzednim artykule dotyczącym optymalizacji treści.

Jeśli chcesz posiadać wysokiej jakości zaplecze SEO to zapomnij o wykorzystywaniu tekstów preclowych zamówionych na allegro za 1,20zł od 1000 zzs…

Zdjęcia do stron zapleczowych

Suchy tekst nie wygląda dobrze – musimy go urozmaicić zdjęciami. Co więcej, na stronach zapleczowych znajdzie się wiele miejsc, gdzie niezbędne będą różnego rodzaju zdjęcia. Jeśli nie mamy wykupionych pakietów w portalach stockowych to pojedyncze kupowanie zdjęć może zrujnować nasz budżet. Skorzystajmy z darmowych zdjęć – trzeba szukać tych wysokiej jakości, których mimo powszechnej opinii jest sporo. Przykładowo Pixabay dostarczy nam sporej ilości świetnych zdjęć całkowicie za darmo.

Ukryj swoje strony zapleczowe!

Wyżej wspomnieliśmy o dywersyfikacji zarówno adresów IP domen jak i skryptów wykorzystywanych do tworzenia stron, a nawet szablonów. Jest jeszcze kilka innych rzeczy, na które koniecznie musimy zwrócić uwagę podczas tworzenia zaplecza. Brak dywersyfikacji praktycznie wszystkiego może szybko sprawić, że google znajdzie nasze strony zapleczowe.

Google może bardzo szybko wyszukać nasze strony zapleczowe analizując takie elementy jak:
• informacje pochodzące z WHOIS (dane osobowe, data zakupu domeny);
• podobne nazwy domen;
• identyczne szablony;
• identyczne zdjęcia;
• pisanie tekstów o jednakowej długości;
i wiele, wiele innych…

Jak linkować do strony głównej?

Sposobów linkowania do strony głównej może być wiele, lecz zajmiemy się tym, który będzie dla nas najbezpieczniejszy.

Linkowanie w tym przypadku możemy porównać do piramidy i wygląda ono następująco:

model linkowania w zapleczu SEO

Jak widzimy na załączonej grafice, dzielimy nasze zaplecze na dwa poziomy (oczywiście poziomów może być więcej). Najniższy poziom zaplecza linkuje do zaplecza wyższego poziomu, a ono z kolei do naszej strony głównej. Taki typ linkowania da nam najbardziej naturalny efekt. W trakcie budowania linków nie zapominajmy o linkowaniu wewnętrznym.

Przy budowie większego zaplecza SEO będzie czekało nas sporo pracy, lecz warto posiadać takowe zaplecze, jeśli poważnie myślimy o uzyskaniu wysokich pozycji naszej strony głównej w wynikach wyszukiwania.

[kkstarratings]