Excel frazy wzrost

Zestawienie wzrostu pozycji fraz w Excelu

Sposobów na raportowanie pozycji słów kluczowych jest mnóstwo. Oferują je również narzędzia do monitoringu słów kluczowych. Tym razem jednak przedstawię ciekawe rozwiązanie w Excelu, które może wyraźnie pokazać nam, czy nasza praca przynosi odpowiednie rezultaty.

O co konkretnie chodzi? Przykładowo zajmujemy się danym serwisem od kilku miesięcy, mamy w monitoringu fraz 10 słów kluczowych (niska liczba fraz jedynie na potrzeby artykułu 🙂 ). Prace rozpoczynamy w styczniu 2017 roku i właśnie z tego miesiąca mamy pierwszy spis pozycji słów kluczowych. Aktualnie jest czerwiec i chcemy sprawdzić jak zmieniły się pozycje słów kluczowych od początku prac.

Generujemy więc pełny raport w Excelu z monitoringu słów kluczowych od stycznia do czerwca 2017 roku. Zostawiamy w kolumnach: słowo kluczowe, pozycję z konkretnego dnia ze stycznia oraz czerwca, a na końcu dodajemy kolumnę wzrost.

Excel tabela

Aby sprawdzić różnicę pozycji między 1 stycznia, a 1 czerwca musimy oczywiście odjąć styczeń od czerwca:

Excel odejmowanie

Po wciśnięciu „enter” pojawi nam się różnica. Formułę stosujemy dla całej kolumny wzrost.

Otrzymujemy wyniki:

Excel wyniki

Jednak na chwilę obecną nie wygląda to zbyt atrakcyjnie pod względem wizualnym. Na przedstawionym przykładzie mamy też do czynienia jedynie z 10 frazami. Od razu widzimy więc ile z nich zanotowało wzrost, a ile spadek. Jednak przy 200 frazach nie było by to już widoczne na pierwszy rzut oka. Dlatego też zaznaczamy wszystkie wyniki w kolumnie wzrost i przechodzimy do „Formatowanie warunkowe” na wstążce Excela:

Formatowanie warunkowe w excelu

Kolejno klikamy „Nowa reguła”, a w oknie, które się pojawi ustawiamy:

Styl Formatowania: Zestawy ikon

Styl ikony: trzy strzałki – czerwona, żółta, zielona

Z prawej strony typ zmieniamy na „Liczba” w obu przypadkach. Pierwszą wartość ustawiamy na 1, drugą pozostawiamy 0. Potwierdzamy klikając OK 🙂

Zestaw ikon w filtrowaniu

W ten oto sposób obok wartości w kolumnie wzrost pojawiają nam się strzałki odpowiadające wzrostom, spadkom lub żółta strzałka w prawo – bez zmian:

Strzałki Excel

Przy dużej ilości fraz wygląda to lepiej i daje lepszy obraz wzrostów/spadków.

Dodatkowo sortujemy kolumnę Wzrost za pomocą ikon. W tym celu zaznaczamy cały obszar naszej tabelki i przechodzimy na wstążce Excela do sortowania niestandardowego:

Sortowanie niestandardowe

W oknie, które wyskoczy ustawiamy sortowanie według kolumny D, czyli naszej “Wzrost”, sortowanie według ikony komórki, a następnie wybieramy zieloną strzałkę w górę. Na końcu ustawiamy, aby wybrane wcześniej zielone strzałki pojawiły się na górze.

Ustawienie sortowania Excel

Dzięki temu uzyskujemy posortowane wyniki:

Posortowane wyniki excel

W ostatnim etapie możemy sobie podsumować wyniki z kolumny wzrost sprawdzając tym samym ogólnie o ile pozycji wzrosły (lub spadły ? ) frazy:

Wzrost sumowania

Formatując całość w odpowiedni (estetyczny) sposób możemy uzyskać ciekawy dodatek do raportu. Życzę wszystkim samych zielonych strzałek ?

Przykładowy arkusz do pobrania:

Excel download
[kkstarratings]